"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Bulgaristan Üniversite

Bulgaristan Üniversite

 

» Genel Bakış

Balkanlar'da yer alan bir ülke olan Bulgaristan batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağlar yüzey şekillerini belirler. Rila üzerindeki Musala tepesi Balkanların en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan'ın alçak ve verimli bölgeleridir.

Balkan Dağları, Bulgaristan'ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayırır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan'da Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Ülkenin ve Balkanların en yüksek dağı olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır.

Ülkenin en önemli ırmağı olan Tuna Nehri, aynı zamanda Romanya-Bulgaristan sınırını oluşturur. Bulgaristan sınırları içerisinde doğup, Yunanistan-Türkiye sınırını oluşturarak Ege Denizi'ne dökülen Meriç Bulgaristan'ın bir diğer önemli akarsuyudur.

Bulgaristan nüfusu 8 milyona yakındır. Bunlardan 2 milyonu Türk halkı oluşturmaktadır. Bulgaristan'ın en önemli şehri ve aynı zamanda başkent olan Sofya'dır. Diğer önemli şehirler Varna, Plovdiv, Burgaz ve Ruse şehirleridir. Özellikle Sofya şehrinde çok sayıda Türk restoranları vardır. Lahmacun ve pide salonları da mevcuttur.

Resmi uzun adı Bulgaristan Cumhuriyeti olup çok Partili Cumhuriyet yönetim şeklindedir. Başkenti Sofya olup 28 idare bölgeye ayrılır.

Bulgaristan Avrupa birliğine girdikten sonra birçok ülkelerde yabancı yatırımcı gelmektedir. Bunların başında Türk yatırımcılar önemli bir yer almaktadır. Para birimi Euro dur.

1990'a değin devlet yönetiminde sosyalist ekonominin hâkim olduğu ülke, Doğu Blokunun çözülmesi sonucu Sovyet pazarını kaybetmesi ve kapitalist ekonomiye eklemlenme sorunları nedeniyle 90'lı yıllar boyunca milli gelirin % 70'e yakın küçüldüğü çok ağır bir ekonomik bunalım yaşamıştır. Bulgar ekonomisi, 90'lı yılların sonundan itibaren toparlanma sürecine girmiş olsa da, halkının gereksinimlerini yeterince karşılayabilen istikrarlı bir iktisadi yapı olmaktan hala çok uzaktadır.

Bulgaristan şehirlerarası ulaşımı da çok gelişmiştir. Her saat başı şehirlerarası otobüs ve tren vardır. Aynı zamanda her gün belirli saatlerde Türkiye’ye otobüs vardır.

» Bulgaristan Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 7.305.000

Yüz Ölçümü: 110.994

Başkent: Sofya

Para Birimi: Lev

Telefon: Ülke Kodu 359, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller: Bulgarca, Türkçe, Romanca

Din: Ortodoks %6; Katolik %43; Protestan %42

Bulgaristan Zaman Dilimi: Bulgaristan’ın zaman dilimi UTC/GMT +2 saat.

Saat Farkı: Yok

Uçuş Süresi: İstanbul – Varşova arası 22 saat 18 dakika

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 112

Elektrik: 220V, 50 Hz.

» Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan öğrenci vizesi başvuru işlemleri için istenilen evrakların tek bir formatta veriliyor olmasına rağmen, kişilerin akademik durumları, iş ve aile yapılarında olan farklılıklar göz önüne alınarak, Bulgaristan öğrenci vize evrakları 'nın hazırlanış ve ibraz şeklinde de farklılıklar olacağını hatırlatmak isteriz.

Bulgaristan öğrenci vizesine başvuru işlemlerine yoğunluk göz önüne alınarak gitmeyi planladığınız tarihten en az 2 hafta önceden başvuruda bulunmanız tavsiye edilir. Evrakların Bulgarca çevrileri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.

» Çalışma İzni

Bulgaristan'da yabancılara çalışma izni verilmesi, prosedürleri ve iptal Yönetmenliğine göre Yabancı öğrenciler aşağıdaki şartlarda çalışma izni olmadan Bulgaristan'da çalışabilir:

Kısa süreli işlerde işverenin 3 gün içinde çalışma müdürlüğüne kişiyi kayıt ettirmesi halinde çalışma izni olmadan çalışabilirler:

  • Bulgaristan'da yabancı öğrencilerin çalışma saatleri:
    • Öğretim yılı boyunca haftalık 20 saattir.
    • İlgili üniversitenin resmi tatil günleri süresince;
  • Bulgaristan'da yabancı öğrenciler, bir sene içinde 6 ay eğitim gördükleri bölümle ilgili staj yapabilirler.

» Yaşam Maliyetleri

Bulgaristan üniversite eğitim alan öğrencilerin yaşam giderleri 250-350 € arasında değişmektedir. Aynı zamanda konaklama sorunları yok gibidir. Bulgaristan üniversitelerin çoğunda kampüs öğrenci yurtları bulunmaktadır. Öğrenciler isterlerse 2-3 arkadaş birlikte ev kiralayabilirler. Ev kiraları şehre ve üniversitelerine yakın veya uzak oluşuna göre 150-300 € arasında değişmektedir. Öğrenciler genelde ulaşım için Bulgaristan’da aylık abone kartı kullanmaktadır. Bulgaristan’da ulaşım otobüs ve trenlerle yapılmaktadır.

» Bulgaristan Hava Durumu

Bulgaristan genelde ılıman bir iklime yani, kışlar soğuk ve rutubetli, yazlar sıcak ve kuru geçer. Bulgaristan yüzey şekilleri bakımından başlıca üç bölgeye ayrılır: En kuzeyde Tuna Ovası, güneyde Rila-Rodop dağlık yöresi ve iki bölge arasında Balkan Dağları bulunmaktadır. En alçak noktası Karadeniz olup 0 m, en yüksek noktası ise Musala olup 2,925 m'dir. Doğal kaynakları ise boksit, bakır, kurşun, çinko, kömür, kereste olup tarıma elverişli topraklar %29.94'ünü oluşturmaktadır.

» Bulgaristan Sağlık Bilgileri

Bulgaristan Cumhuriyeti'nin yürürlükte olan kanunlarına göre her yabancı öğrencinin sağlık sigortası ile donatılmış olması gerekmektedir. Bulgaristan Hükümeti ayakta veya yatarak tedavilerde herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Özel sağlık sigortası olan herkes sigortanın Bulgaristan'da kalacağı tam süreyi kapsadığını kontrol etmeli, çünkü bazı sigorta acentelerinin sağlık sigortaları sadece birkaç ay geçerlidir. Bu nedenle öğrenciler sigorta yaptırırken dikkatli olmalıdır.

» Popüler Kentler

Sofya, Filipe

“Sofya”

Uzun bir tarihe sahip Avrupa başkentlerinden Sofya, Bulgaristan'ın başkentidir. Sofya ülkenin 28 kentinden biridir. Bulgaristan'ın batısında yükselen başkent, Vitosha Dağı eteklerindeki, her tarafı dağlarla çevrili geniş Sofya Vadisi'nde yer alır. Şehrin içinden birkaç küçük nehir geçer. Ülkenin finans merkezi olan Sofya, Bulgaristan ekonomisinin kalbidir. Bulgaristan Ulusal Bankası ve Bulgaristan Borsası ülkenin en büyük kenti olan Sofya'dadır.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden inşa edilen Sofya, farklılıklar gösteren bir mimari yapıya sahiptir. Kentte Neo-Barok, Neo-Rönesans ve "Viyana Secession" dönemine ait mimari eserler yer alır. Çok sayıda müze ve eklektik mimari yapı Sofya'nın ihtişamlı görüntüsünü oluşturur.

“Filipe”

Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri olan Filibe, Osmanlı'dan kalan yapıları ile Roma ve Bizans kalıntılarıyla ülkenin kültür sanat başkentidir. 7 asırlık geçmişe sahip olan şehir, Osmanlı döneminde de Doğu Rumeli'nin merkeziydi. Sofya'ya 120 kilometre uzaklıkta, 700 bine yakın nüfusuyla Bulgaristan'ın 2. büyük şehri olan Filibe, Roma, Bizans ve Osmanlı kültürünün bir arada görülebildiği, modern yapılarla tarihî dokuyu iç içe muhafaza eden bir şehirdir.

“Varva”

Varna, Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında bulunan bir şehridir. Varna ilinin idari merkezi ve Bulgaristan'ın Burgaz'dan sonra ikinci büyük limanıdır. Şehrin en önemli geçim kaynağı yurt dışından öğrenim için gelen öğrenciler ve turizmdir. Altın Kum gibi önemli plajları ve turizm beldeleri mevcuttur.

Bulgaristan'ın en gözde turizm şehri olan Varna nüfusu, her yaz konuk ettiği yurt dışından ve yurt içinden turistler sayesinde yaz dışındaki nüfusun 4 katını geçmektedir. Bu sayede turizmin gözdesi olan Varna aynı zamanda Bulgaristan'ın en pahalı ve Sofya'dan sonra en büyük şehridir. Varna'da toplam 6 adet üniversite bulunmakta ve bu üniversiteler birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Bulgaristan Askeri Denizcilik Akademisi, Bulgaristan Bilim Merkezi'ne bağlı olan Gemi Hidrodinamik Enstitüsü, Okeloji Enstitüsü de Varna'da bulunmaktadır. Bu sayede şehrin gelir kaynağı turizm sektörü, üniversiteler ve gemi inşa sanayidir.

» Görülecek Yerler

Şumen, Smolyan, Vitosha Dağı, Sunny Beach ve Pamporovo Kayak Merkezi görülmesi gereken başlıca yerlerdir.

“Şumen”

Şumnu şehir merkezi olan Şumen Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Balkan Savaşı’ndan sonra önemli ölçüde göç veren bu bölgede hala birçok Türk yaşamaktadır. Bölge pehlivanlar diyarı olarak da anılmaktadır. Şumen’den çıkmış ünlü Türk simaları arasında cihan pehlivanı olarak anılan Koca Yusuf ve bir zamanlar geçici Türkiye Başbakanlık görevi yapan Ahmet Fikri Tüzer sayılabilir. Şehirde ayrıca balkanlardaki en büyük ikinci cami olan Şerif Halil Paşa Tombul Cami bulunmaktadır. Şehre yakın antik kent ve kale de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

“Smolyan”

Smolyan, ülkenin en güney kısmında bulunan şehirdir. Yunanistan’a oldukça yakındır. Şehrin en önemli yemeği olan patates kızartmasını “pırjeni kartofi” diyerek isteyebilir ve gerçekten çok sevdiğimiz ama basit gördüğümüz patatesin neler yapabildiğine şahit olabilirsiniz. Şehre, Pamporovo Kayak Merkezi oldukça yakındır. Smolyan dağların arasında bulunduğu için yılın 12 ayı da serindir ve gece yorgansız uyumak biraz zordur. Eğer kafa dinlemek, şehirlerin gürültüsünden, stresinden ve sıcağından uzaklaşmak isteyenlerdenseniz Smolyan tam da size göre bir yerdir.

“Vitosha Dağı”

Sofya şehir merkezinin 10 km kuzeyinde bulunan görkemli Vitosha Dağı, Sofyalıların bir numaralı kaçamak mekânıdır. Yazın dağ yürüyüşü, kışın ise kayak yapmak mümkündür. Taş nehirlere, buzul taşlarına, volkanik kaynaklı göz alıcı kayaçlara ev sahipliği yapan dağ, aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük ormanını ve doğal parkını da içerisinde barındırmaktadır. Dağ üzerindeki en popüler kış sporları merkezi Aleko’dur. Burada birçok modern ve lüks otelin yanı sıra, Avrupa Kayak Şampiyonası’nın yapıldığı pistler bulunmaktadır. Aleko’da küçük kaya severler de unutulmamış ve çocuklar için özel pistler düzenlenmiştir.

“Sunny Beach”

Burgaz şehrinde yer alan Sunny Beach, Bulgaristan’ın yaz aylarında en hareketli olan bölgesidir. Yaklaşık 200 otelin bulunduğu ve ünlü plajların olduğu mekân; sahillerin insanlarla dolup taştığı, geceleri çılgın partilerin düzenlendiği ve gece hayatının doruklarına ulaşıldığı bir sahil şerididir. Kimsenin gidince dönemediği, Burgaz’ın Bulgaristan’ın en kalabalık 4.şehri olmasını sağlayan bu sahil şehri, her yıl tüm dünyadan binlerce turisti çekmektedir. Fiyatlar ülkemizden çok daha uygundur ve tatil için birçok tur düzenlenmektedir.

“Pamporovo Kayak Merkezi”

Bulgaristan’ın Smolyan şehrine 15 km uzaklıkta yer alan Pamporovo Kayak Merkezi, kış sporu sevenlerin ve özellikle Avrupalı kayakçıların sıklıkla tercih ettikleri bir yerdir. Kaliteli tesislere sahip merkezde Alp disiplini için yaklaşık 37 km, kayak için ise yaklaşık 30 km pist bulunmaktadır. Yılın büyük bölümünde kar toprakta kalır ve kayak için elverişlidir. Pamporovo’nun sizi yazları çekecek özelliği ise gece hayatı, barları ve eşsiz manzarasıdır. Fiyatlar Bulgaristan genelinde olduğu gibi düşüktür ve her türlü eğlence oldukça çok uygundur.