"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Çin Dil Okulu, Çin Üniversite

Çin Dil Okulu, Çin Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “Çin'de Dil Okulu”)

Çin Halk Cumhuriyeti, bir Uzakdoğu ülkesidir. Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir. Başkenti Pekin'dir. Çin sözcüğü sıklıkla Çin Halk Cumhuriyeti anlamında kullanılır.

Çin'in, ÇHC'den önce de yaklaşık 5000 yıl geriye uzanan bir yazılı tarihi vardır. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kâğıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti, son yıllarda, yapmış olduğu atılımlarla ve politikalarla, dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline gelmeye başlamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölgede ve dünyada nüfuzu, askeri alandan çok ekonomik alanda kendisini hissettirmektedir. 2020'lerde Çin Halk Cumhuriyeti'nin dünyanın en zengin ekonomisi olacağı öngörülmektedir. Dünyanın alan olarak en büyük dördüncü ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti, yaklaşık 1.35 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşamaktadır.

Binlerce yıl süren hanedanlar yönetimi, 1912'de milliyetçilerin yönetimi ele geçirmesi ile son bulmuştur. 1949'da milliyetçileri yenmeyi başaran Komünist Çinliler (ÇKP) Mao liderliğinde ülke yönetimini ele geçirmiştir. Mao, sosyalist bir devlet kurmak için çalışmaya başladı. Stalin'in ölümüyle ülkede bir süre daha özgürlükçü bir atmosfer hâkim olmuştur. Ama zamanla eleştirilere kapalı ve birleştirmeyi öngören düzenlemeleri büyük başarısızlığa uğrayan Mao politik açıdan zor durumda kalmıştır. Bu başarısızlığı 1960'larda partinin Maoistler ve pragmatistler olarak ikiye ayrılmasına neden olmuştur. Mao bir süre arka plana çekilse de halk arasında bir kült olmaya devam etmiştir. Fakat ülkenin kurucusu devrimi tamamlamak istiyordu ve hala özellikle ordu tarafından destekleniyordu. Bu nedenle "kültürel devrim" adıyla yeni bir dizi çalışmayla politik hayata aktif olarak geri dönmüştür. Zamanla çevresindeki hemen herkesle arası açılsa da, 1976 yılında ölene kadar kültürel devrimine devam etmiştir.

20 Eylül 1954 tarihli bir anayasa ile sosyalizm idaresi kurulmuştur. Ancak tamı tamına sosyalist bir ülke olmamışlardır. Mao döneminin ardından yapılan düzenlemelerle yabancı sermaye ithal ettiklerinden gerçek anlamda sosyalist bir ülke değillerdir: İktidara ülkenin tek siyasi partisi olan Komünist Parti hâkimdir. Ülkede yasama ve yönetim 1227 üyeli senede bir defa toplanan Milli Halk Kongresi'nin elindedir. Seçmen yaşı 18'dir. Senede bir gün toplanan "Milli Halk Kongresi’nin yürütme meclisi olan Daimi Komisyon veya Devlet Meclisi, Kongre üyeleri tarafından kendi aralarından seçilen bir başkan, 13 temsilci, bir genel sekreter ve 65 milletvekilinden teşekkül eder.

Yürütme yetkisi başbakan, 12 temsilci, 32 bakan veya bakan seviyesindeki komisyon başkanları ve genel sekreterden teşekkül eden hükûmete aittir. Yürütmenin bir kolu olan devlet başkanı kongre tarafından dört yıl için seçilir. İdari bakımdan 28 eyalete ayrılmış olup, bunların 5'ini muhtar eyalet, 21'ini eyalet ve 2'sini de birer şehir olan iller teşkil eder.

» Çin Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 1.344 Milyar

Yüz Ölçümü: 9.706.961

Başkent: Pekin

Para Birimi: Renminbi

Telefon: Ülke kodu: 86, Türkiye 0090 + alan kodu ve telefon numarası ile aranır.

Konuşulan Diller: Çince, İngilizce

Din: Çin Halk Cumhuriyeti nüfusunun %30'u kültürel dinler ve Taoizm'e inanmaktadır. Halkın 'i Budist, %4'ü Hıristiyan, %2'si Müslümandır. Çin Halk Cumhuriyeti nüfusunun %4'lük grubu Vajrayana ve Theravada'nın da dâhil olduğu yerel dinlere inanmaktadır. Nüfusun %42'si Agnostik veya Ateist olarak kendini tanımlamaktadır.

Çin Zaman Dilimi: Çin’in zaman dilimi UTC/GMT +8 saat.

Saat Farkı: +6 saat

Uçuş Süresi: İstanbul – Pekin arası 10 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 120

Elektrik: 220 Volt, 50 Hz.

» Çin Vizesi

Çin vizesi; Single, Double, Multiple ve Yıllık Multiple olmak üzere dört çeşittir. Vizenin giriş sayısı sağ üst köşesinde “Entries” kısmında gösterilir.

  • Single ( Tek Girişli) Vize:  “Entries” kısmında (01) olarak belirtilir ve alındığı tarihten sonraki 3 ay içerisinde tek girişe müsade eder ve girişte en fazla 30 gün kalınabilir.
  • Double ( Çift Girişli) Vize: “Entries” kısmında (02) olarak belirtilir ve alındığı tarihten sonraki 3 ay içerisinde 2 defa girişe müsade eder ve her girişte en fazla 30 gün kalınabilir.
  • Multiple ( Çok Girişli) Vize: “Entries” kısmında (M) olarak belirtilir ve alındığı tarihten sonraki 6 ay içerisinde istenilen sayıda girişe müsaade eder. Her girişte en fazla 30 gün kalınabilir.
  • X Vizesi (Öğrenci Vizesi): Çin’e öğrenim görmek, ileri düzey öğrenim veya staj amacıyla altı ay veya daha uzun sürelik bir dönem için gelen yabancılara verilir. X Vizesine başvuru için, kabul eden birimden ve ilgili yetkili otoriteden alınacak sertifikalar gerekmektedir. Yani Çin’e gelecek denizaşırı öğrenciler için başvuru formu (JW201 Formu veya JW202 Formu), Yabancılar için giriş izni tebliği ve sağlık raporudur.

Daha önce Çin vizesi bulunmayanlar, ilk başvuruda sadece Single vize başvurusunda bulunabilirler. Daha önce Single vizesi olanlar Double, Double vizesi olanlar 6 aylık Multiple, 6 aylık Multiple vizesi olanlar ise Yıllık Multiple vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler.

» Çalışma İzni

Çinde öğrencilerin yasal olarak tam zamanlı olarak çalışma izni yoktur. Kampüs dışında çalışma olanağı da yoktur. Öğrenciler yarı zamanlı işlerde çalışarak yaşam giderlerini ve sosyal harcamalarını karşılayabilirler.

» Yaşam Maliyetleri

Çin’de yaşam maliyetleri, yaşadığınız bölgeye göre farklılık gösterir. Yalnız Türkiye’ ye kıyasla biraz daha ucuzdur. Örneğin Çin’de merkezde olmayan bir üniversitede bir akademik yıl boyunca 750 $’a konaklamak mümkün olabilmektedir.  Ancak bölgeye ve okula bağlı olarak ücretler yükselir.  Çin’in ülkemize yakın bir ülke olmamasından dolayı ulaşım maliyetleri de merak edilen bir konudur. Türk Hava Yolları ile Pekin ve Şangay’a gidiş dönüş direk uçuş ücretleri 1,200TL ile 1,500TL arasında değişir. 

» Çin Hava Durumu

Güney kesimlerinde muson iklimi hâkim olan Çin’de, özellikle kuzeybatı kesimleri sert kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerdir. Kış mevsiminde Orta Asya üzerinde bulunan soğuk, kuru ve yüksek basınçlı hava, karalardan denizlere doğru bir rüzgâra sebep olur. Yazın bu durum tam tersine olarak meydana gelir. Denizlerden karalara doğru esen rüzgârlar haliyle nemli olurlar. Doğu kesimleri bilhassa yaz aylarında musonlar sebebiyle bol yağış alır. Batı kısımları yağış yönünden son derece fakir bölgelerdir. Kuzeybatıda senelik 50 mm civarında olan yağış ortalaması, güneydoğu kesimlerinde 3000 mm gibi çok yüksek bir rakamı bulur. Mayıs ve ekim ayları arasında yağan yağmur, senelik miktarın yaklaşık % 80’ini teşkil eder. Kuzey bölgelerinde temmuz ve ağustos ayları yağmur mevsimleridir.

» Çin Sağlık Bilgileri

Çin Eğitim Bakanlığı, 6 aydan fazla Çin'de eğitim görecek tüm yabancı öğrencilerin sigorta yaptırmasını şart koşmaktadır. Öğrenciler ister kendi ülkelerinde ister kayıt sırasında üniversitenin kabul ofisinde sigortalarını yaptırabilirler. 

6 aydan az kalacak öğrencilere Seyahat Sigortası yaptırmaları tavsiye edilir. 6 aydan fazla öğrenim görecek öğrencilere ise acil durum sigortası veya öğrenci sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilir. Çin'de muayene ücretleri ise oldukça ucuzdur.

» Popüler Kentler

Pekin, Şanghay, Tianjin Çin’in başlıca şehirleridir.

“Pekin”

Pekin veya Peking, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti ve Şanghay'dan sonra ülkenin ikinci büyük metropol alanıdır. Merkezî yönetim tarafından, doğrudan bir belediye olarak sınıflandırılan kent, kuzeyde, batıda, güneyde Hebei iline; güneybatıda Tianjin iline komşudur. Pekin ayrıca Çin'in dört büyük başkentinden biridir.

Dünyadaki en büyük metropol alanlardan biri olan kent, Çin'in ulaşım merkezi olarak, birçok demiryolu ve karayolunun merkezidir. Kent ayrıca ülkeye dışarıdan gelen uçuşların birçoğunun gerçekleştiği bir merkezdir. Pekin, ülkenin siyaset, eğitim ve kültür merkezi olarak tanımlansa da, Şanghay ve Hong Kong, ekonomik alanda kentin önündedir. Pekin, 2008 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.

“Şanghay”

Şanghay, Çin'in en büyük kentidir. Eyalet düzeyi şehir yapısına sahip şehir Çin'in doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulmuştur. Oldukça kalabalık olan bu kent, ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli liman kentidir.

Şanghay, Doğu Çin’de Yangtze Nehri Deltası’nın kıyısında yer alan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Yaygın olarak Çin’in modern ekonomisinin kalesi olarak görülen şehir, bu yönüyle ulusun en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezlerinden biri olarak kabul edilir. İdari olarak Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin eyalet statüsündeki bir belediyesidir. Şanghay, dünyanın en yoğun limanlarından biridir ve 2005’te dünyadaki en büyük kargo limanı olmuştur.

“Tianjin”

Tientsin veya Ses bağlantısına git Tiençin, Çin'in büyük şehirden biridir. Yüzölçümü 11,919.7 km² olan Tiençin'de yıllık ortalama sıcaklık 12,3 °C'dir. Tiençin bir liman şehirdir, ayrıca Tiençin'in denizden yüksekliği ortalama 561,3 cm'dir. Mart 2001 nüfus sayımına göre 10,01 milyon insanı barındıran kentte 22 etnik grup mevcuttur.

“Hong Kong”

Hong Kong, Çin'in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

» Görülecek Yerler

Çin Seddi, Toprak Askerler, Yasak Şehir, Şaolin Rahipleri, Victoria Zirvesi, Taipei 101, Jin Mau Kulesi, İnci Irmağı

“Çin Seddi”

Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

“Toprak Askerler”

Toprak Askerler ya da Terrakotta Ordusu ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarında bulunan Terrakotta heykelleridir. MÖ 210 tarihinde yapılmış olan heykeller, 1974'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Ordunun "İlklerin imparatoru" olarak bilinen Çin Şı Huang’ı mezarını koruduğuna inanılır.

“Yasak Şehir”

Yasak Şehir Ming Hanedanı'nından Çing Hanedanı'nın sonuna kadar kullanılmış Çin imparatorluk sarayıdır. Çin'in Pekin şehrinin ortasında bulunmaktadır.

“Shaolin Rahipleri”

Shaolin, Çin kökenli Kung Fu'nun ana dallarından biridir ve bu sanatın birçok versiyonu ve kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu sanat, vücut geliştirme ve kişinin kendisini savunması açısından da son derece etkilidir.

“Victoria Zirvesi”

Victoria Zirvesi, Hong Kong'da bulunan bir dağdır. Aynı zamanda Austin Dağı olarak da bilinen Victoria Zirvesi, dağın Hong Kong adasının batı yarısında yer almaktadır.

“Taipei 101”

Taipei 101 Tayvan, Taipei şehri Xinyi semtindeki bir gökdelendir. Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Burç Halife binası tarafından 21 Temmuz 2007 tarihinde geçilene kadar dünyanın en yüksek binasıydı.

“Jin Mau Kulesi”

Jin Mao Kulesi Çin'in finans merkezi olan Şanghay'de yer almaktadır. 421 metre yüksekliğe sahip ve 88 kattan oluşmaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinin yapıldığında en yüksek gökdeleniydi. 1994 te başlayan inşa 1998 yılında tamamlanmıştır.

“İnci Irmağı”

İnci Irmağı, İnci Nehri, Guangdong Nehri ya da Canton Nehir, Çin'in en uzun üçüncü nehri. Çin'in güneyinin büyük bölümünü dolaşarak Hong Kong'a akar. Oluşturduğu deltanın adına İnci Nehri Deltası denir.