"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Estonya Üniversite

Estonya Üniversite

 

» Genel Bakış

Estonya Cumhuriyeti Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Avrupa devleti. Kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya Federasyonu, güneyinde Letonya, batısında Baltık Denizi yer alır. Ülke toprakları ana kara kısmının yanında 800 kadar ada ve adacıktan meydana gelir.

Sovyetler Birliği'nden ilk ayrılan ülkedir. 20 Ağustos 1991 tarihinde, Sovyetler Birliği'nin çökmesi ile birlikte, Şarkı Devrimi ile bağımsızlığını tekrar ilân etmiştir. 20 Ağustos Estonya'nın ulusal bayramı olarak kabul edilmektedir.

31 Ağustos 1994'te Rus askerlerinin ülkeden çekilmesi ile Estonya Batı Avrupa ve diğer bölgelerdeki ülkelerle ilişkilerini bağımsız olarak yönetme hakkını almıştır. Ülke, 29 Mart 2004'te NATO'ya, 1 Mayıs 2004 tarihinde ise Avrupa Birliği'ne katılmıştır.

Estonya 15 ayrı yönetim birimine bölünmüştür. Bu bölgeler iktisadî ve coğrafî yapılarına göre birbirinden ayrılmıştır. Bu bölgeler, eyalet değil de, ayrı yönetim birimleri olarak değerlendirilmelidirler.

Çoğunluğu kireç taşı ile kaplı ülkenin %47'sı ormanlardan oluşur. Estonya doğal kaynaklardan yoksun olan bir ülkedir. Estonya çoğunluğu çok küçük olan 1.400 göle sahiptir. Bunlardan en büyüğü 3.555 km² olan Peipsi Gölü'dür. Denize, çoğunlukla bataklık olan, 3.794 kilometre kıyısı vardır. Ülkede 1.500'e yakın ada vardır ve bunlardan Saaremaa ve Hiiumaa en büyük olanlarıdır. En yüksek noktası, ülkenin güneydoğu bölgesinde bulunan 318 metre yüksekliğindeki Suur Munamägi tepesidir.

Estonya’nın ana dili Estoncadır.  Ancak halkın azımsanmayacak bir bölümü İngilizce bilmektedir.  Estonya’daki üniversitelerde uluslararası öğrencilere yönelik olarak pek çok İngilizce program yürütülmektedir.

Havalar ısınmaya başlarken hafta sonları Estonların büyük bir kısmı şehir dışına gider. Hemen hemen her Eston ailesinin köy evi ya da yazlığı vardır. Yazlıkların küçük bahçelerinde mutlaka meyve ağaçları bulunur:  kışın buzdolabına orman veya bahçe meyve bahçelerinden yapılmış reçeller konur. Ormanlara gitme Estonların en büyük zevklerinden biridir:  buraya orman meyveleri veya mantar toplamaya, ava ya da sadece gezinmeye gidilir. Her göl ve nehir kıyısında, kışın da buz üzerinde mutlaka balık tutan birkaç kişi bulabilirsiniz.

» Estonya Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 1.339.000

Yüz Ölçümü: 45.226

Başkent: Tallinn

Para Birimi: Euro

Telefon: Ülke Kodu 372, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller: Estonca, Fince, İngilizce, Rusça, Almanca

Din: Anglikan Yunan Ortodoks, Rus Ortodoks, Baptist, Methodist ve Roman Katolik.

Estonya Zaman Dilimi: Estonya’nın zaman dilimi UTC/GMT +2 saat.

Saat Farkı: ­­+1 saat

Uçuş Süresi: İstanbul – Tallinn arası 5 saat 20 dakika

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 112

Elektrik: 240V, 50 Hz.

» Estonya Vizesi

VİZE TİPLERİ;

  • Kısa süreli vize (C tipi) - Schengen bölgesine tek ya da çok giriş ve orda kalış için verilen vize.
  • Uzun süreli vize (D tipi) - Eğitim, iş veya aile ziyareti gibi bazı sebeplerle mümkün olabilir. Uzun süreli vize, Estonya'ya bir veya çok girişli olarak 6 aya kadar kalma ve 12 aya kadar geçerlilik süresi ile verilebilir.
  • Vize başvurularınızı Estonya temsilciliklerine internetten online vize başvuru formunu doldurarak iletebilirsiniz. Doldurulan başvuru formu e-mail adresinize bir vize numarası ile birlikte gelecektir. Gelen bu formun çıktısını alarak Estonya Büyükelçiliğine imzalı olarak, diğer gerekli vize evraklarıyla beraber, şahsen getirmeniz gerekmektedir. Sadece imzalanmış başvuru formları, vize başvurusu için geçerli olacaktır!
  • Vize başvuruları normalde 3 ile 7 iş günü arasında sonuçlanmaktadır (bu süre yurtdışından yapılan başvurularda 10 iş günüdür) bazı durumlarda bu süre 30 güne kadar çıkabilmektedir.

Bazı evrakların İngilizce çevirileri ve Noter Tasdikli suretleri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kısa süreli vize (C tipi)   60 €

Uzun süreli vize (D tipi)  80 €

» Çalışma İzni

Estonya'da üniversite eğitimini sürdüren öğrencilere doğrudan çalışma izni verilmemektedir. Çalışma iznine başvuru yapılarak öğrenciler tarafından bu hak elde edilebilmektedir. Estonya çalışma izni başvurusu yapan öğrencilere haftada 20 saat çalışma hakkı tanımaktadır. Üniversiteler öğrencilere çalışabilmeleri için yazılı izin verebilirler.

» Yaşam Maliyetleri

1 yıllık yaşama maliyeti 5.000-6.000 Euro civarı olarak bildirilmektedir. Aynı zamanda Estonya üniversitelerinin sunmuş olduğu eğitim ve öğrenim bursları nedeniyle de bu ülke yabancı öğrencilerin dikkatini çekmektedir.  Estonya’da doktora eğitimi ise ücretsizdir.  Bazı doktora programı öğrencileri için ise devletin vermiş olduğu öğrenim bursları da vardır.

Estonya'da yaşam diğer Avrupa ülkelerine kıyasen oldukça ekonomiktir. Öğrenciler ayda 300-400 Euro ile geçinebilirler.

» Estonya Hava Durumu

Estonya'nın iklimi ılımandır. Ortalama sıcaklık yazın +17°C, kışın -5°C civarında seyreder.

» Popüler Kentler

Tallinn,

“Tallin”

Estonya'nın başkenti Tallin, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir.  Tallinn, modern çağda Ortaçağ’ın büyülü havasını soluyabileceğiniz bir kenttir. Birkaç saat içinde belli başlı yerleri gezebileceğiniz kent merkezi, sizde bu izlenimi çabucak uyandırıyor ama görülesi öyle çok şey var ki, şehrin her yanını keşfetmek için günler ayırmak gerekmektedir.

Şehrin eski mahallelerinin mazisi 13 ile 16. Yüzyıl arasındaki döneme kadar gitmektedir. Büyük bölümü bu zaman diliminde inşa edilen tarihi Tallinn kenti, o dönemde ticaret örgütü olan Hansa Birliği’nin bir parçasıdır. Avrupa'nın kuzeyinde önemli bir ekonomik ve siyasal güç oluşturan bu birliğin çekirdeğinde ise loncalar vardır. Hanse sözcüğü, Ortaçağ Almancasında "lonca" ya da "birlik" anlamına gelmektedir. UNESCO’nun bu özgün alanı, 1997 yılında Dünya Miras Listesine almıştır.

“Tartu”

Tartu, Estonya'nın en büyük ikinci kentidir. 38,8 kilometre karelik yüzölçümü olan kentin nüfusu 2004 sayımına göre 100.482'dir. Tartu ile ilgili ilk yazılı belgeler 1030'a kadar dayanmaktadır. Estonya’nın finansal ve siyasi başkenti olan Tallinn'den farklı olarak Tartu entelektüel ve kültürel merkez olarak ön plana çıkar. Ülkenin en eski ve en prestijli üniversitesi olan Tartu Üniversitesi de bu kettedir. Tallinn'in 180 kilometre güneyinde olan kent, aynı zamanda Güney Estonya'nın merkezi konumundadır. Estonya'nın en büyük iki gölünü birbirilerine bağlayan Emajõgi Nehri de, Tartu'dan geçmektedir.

» Görülecek Yerler

Taillinn Hayvanat Bahçesi, Meslekler Müzesi, Tallinn Televizyon Kulesi, Kadriorg Sarayı ve Parkı görülmesi gereken başlıca yerlerdir.

“Taillinn Hayvanat Bahçesi”

Başkentin ailecek gezilebilecek en eğlenceli mekânlarından biri hiç kuşkusuz ki Tallin Hayvanat Bahçesi’dir. Doğanın kalbinde yer alan bu merkez; kutup ayısından, Sibirya kaplanına, şempanzelerden timsahlara kadar uzanan 6000 tür hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Hayvanat bahçesi içerisinde sıcak iklimlerde yaşayan canlılara özgü olarak yaratılmış Tropik Ev adında özel bir bölüm ve hayvanlarla yakınlaşmak ve onları sevmek isteyenlere özgü sevgi bahçesi isimli özel bir alan mevcuttur.

Hafta içi her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında açık bulunan Tallin Hayvanat Bahçesi’ne ulaşabilmek için, şehir merkezinden 6 numaralı troleybüse veya 22 numaralı otobüse binmeniz gerekmektedir.

“Meslekler Müzesi”

Estonya’nın 1940 – 1961 yılları arasında, Sovyetler Birliği’ne dâhil olduğu zamanlara ışık tutan Meslekler Müzesi; Nazi ve Demir Perde rejimlerinin ülke üzerinde bıraktığı acılı izleri anlamayı sağlayan çarpıcı fotoğraf, belge, video ve ses kayıtlarından oluşan zengin bir içeriğe sahiptir.

İçerisinde bir de küçük bir hediyelik eşya mağazası bulunan Meslekler Müzesi; salı – pazar günleri 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

“Tallinn Televizyon Kulesi”

Estonya’nın en yüksek binası olma özelliğini taşıyan 314 metre yüksekliğe sahip Tallin Televizyon Kulesi, Pirita semti içerisinde yer almaktadır. 21. katında bir gözlem evi bulunan kuleden Tallin’in en muhteşem manzaraları seyredilebilmektedir. Güneşli ve bulutsuz günlerde gözlemevinden Finlandiya dahi görülebilmektedir.

2007 yılından bu yana yangın güvenlik protokolüne uygun olmadığı gerekçesiyle ziyarete kapatılmış olan Tallin Televizyon Kulesi; müze ve turizm merkezi olarak 2012 yılında yeniden halka açık hâle gelecektir.

“Kadriorg Sarayı ve Parkı”

Rus Çarı I. Peter’in yazlık sarayı olarak inşa edilen barok stilindeki pembeye boyalı Kadriorg Sarayı, Tallin’in kıyı banliyölerinden biri olan Kadriorg’da yer almaktadır.

Aynı isimli parkın ortasında zarif bir biçimde göğe uzanan saray binası, günümüzde Estonya Sanat Müzesi’nin yabancı eserler bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.