"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Güney Afrika Dil Okulu, Güney Afrika Üniversite

Güney Afrika Dil Okulu, Güney Afrika Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “Güney Afrika'da Dil Okulu”)

Güney Afrika doğal güzellikler ve zengin bir kültürel mirasla kutsanmış olağanüstü bir ülke. Güney Afrika'da iklim ılıman iklimden subtropikal iklime geçiş yapmaktadır.

Yeryüzü şekli itibariyle sade bir çöl görünümünden muhteşem dağlara, bereketli ovalara ve ormanlara kadar değişim gösteriyor. Güney Afrika halkı kırsal kesimlerde yaşayan topluluklar ve tüm dünya ülkelerinde olduğu üzere şehirlerde yaşayan sofistike ve kozmopolitan insanlardan oluşmaktadır.

Afrika kıtasının en güneyinde bulunan Güney Afrika 1,3 milyon km2'lik yüzölçümü ile İngiltere'den beş kat, Kaliforniya, Nevada ve Arizona eyaletlerinin birleşiminden ise daha büyüktür. Ülke Kuzeyde büyük Limpopo Nehri'nden yaklaşık 2000 kilometrelik uzantıyla güneyde Ümit Burnu ve Agulhas Burnu'nu içine alan kıta topraklarına sahiptir.

Batıda Atlas Okyanusunun yıkadığı kıyılardan Doğuda ılık Hint Okyanusuna uzanan Güney Afrika'nın kıyı şeridi 3600 kilometredir. Ülkenin bir kıyıdan diğer kıyıya uzanan kumsallarında güneş ve su sporları sevenlere hiç bir kısıtlama yoktur.

Güney Afrika Cumhuriyeti Afrika'nın en güneydeki kesimini kaplamaktadır. Komşuları Namibya, Botsvana Cumhuriyeti, Zimbabwe, Mozambik Cumhuriyeti ve Swaziland Krallığı'dır. Güney Afrika toprakları Lesotho Krallığı'nı bütünüyle içine almaktadır. Cape Tovvn'un 1 920 km güney doğusunda Güney Atlantik'te bulunan Prince Edvvard ve Marlon Adaları 1947 yılında Güney Afrika tarafından alınmıştır.

Güney Afrika, batıda, güneyde ve doğuda Güney Atlantik ve Hint Okyanusu'nun güneyi ile çevrilmiştir. Güney Afrika'nın kıyı şeridi sırasıyla kuzeye doğru akan soğuk Benguela ve güneye doğru akan Agulhas ile yıkanmaktadır.

Ülke kurak olup yıllık ortalama yağış miktarı 464 mm'dir. Yazları sıcaklığın 32°C'nin üzerinde olduğu günler oldukça fazladır. Nisan ve Mayıs genellikle en uygun hava koşullarının olduğu aylardır.

Modern metropol Johannesburg'un çılgın kalabalığından yalnızca 20 dakika uzaklıkta bulunan Sterkfontein Mağaralarında halen yankılanan ve o ürküntü veren duyguyu derhal algılayacaksınız. Sterkfontein insanoğlunun ilk yürümeye başladığı dönemlere ait fosillerin bulunduğu bir Dünya Koruma Alanıdır.

Hiçbir ziyaretçi ilk San insanının sınır tanımaksızın kayaların üstüne işledikleri sanatlarını görmeden ülkeden ayrılmak istemeyecektir. San insanının ilk evleri olarak kabul edilen bu mağaralar halen koruma altında tutulmaktadır. Güney Afrika'da bulunan bu mağaraların her birini birer hazine evi olarak adlandırmak doğrusu yanlış olmayacaktır. Bazıları Taş Devri insanının evi olarak kullanıldığının işaretlerini taşımakta; bazıları da jeolojik devirlerin sarkıt ve dikitlerini halen muhafaza etmektedir.

Bir zamanlar Bushmen'ler olarak da bilinen bu soylu göçebe San insanları bin yıl önce Afrika'nın güney kesimlerine doğru indiler ve bir avcı topluluğu olarak adlarını tarihe yazdırdılar. Daha sonraları Hollandalılar tarafından 'Hottentots' olarak isimlendirilen Khoikhoi'lerin ülkenin güney kıyılarına yerleşen Avrupalı gemici ve göçmenlerle ticaret yapan ilk yerli halk olduğunu görüyoruz.

Khoikho'lerin ülkenin güney kıyılarına yerleşmelerinin en önemli nedenlerinden biri günümüz Güney Afrika'sının kuzey ve doğu bölgelerinin 17. yüzyıldan başlayarak oldukça değişik bir kültüre sahip, demir madenini kullanmayı öğrenen ve sığır yetiştiren Xhosa insanları tarafından işgal edilmesidir. Ancak Xhosa'lar da sonraları güney kesimlere doğru göç ettiler.

Zulu halkına gelince, Xhosa'ların tam aksine, yerli Afrikalılar arasında en dövüşken ve korkusuz olandır. 19. yüzyılın başlarında bugün KwaZulu-Natal olarak bilinen bölgede liderleri Shaka önderliğinde İmparatorluklarını kurdular. Zulu,'ların savaşları genellikle beyaz yerleşimciler, sonraları ise İngiliz ordusu ile oldu. KwaZulu-Natal bölgesinin iç kesimleri tarihi savaş alanlarıyla birçok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir.

Farklı soy ve farklı ırklardan gelen yaklaşık 42 milyon insanın vatanı olan Güney Afrika'da İngilizce ve Afrikans dillerinin yanı sıra, Xhosa, Sotho, Venda, Tsonga, Pedi, Shangan ve Ndebele yerli dilleriyle birlikte 11 resmi dil kullanılmaktadır. Bu yerli diller birbirlerine ancak Almancının İspanyolca‘ya benzediği kadar benzerler.

Turistlere zengin kültür yelpazesinin ilk ipuçlarını veren bu dil çeşitliliği eşsiz bir ülke olan Güney Afrika'nın bu sıfatı hak ettiğinin en önemli belirtisidir. Güney Afrika Avrupa kültürünün geleneklerle kesiştiği, küresel akımların eski törelerle omuz omuza verdiği, güneyin kuzeyle, doğunun batıyla kaynaştığı bir ülkedir.

Kültür köylerindeki sergilerde görebileceğiniz el sanatları, yöresel yemeklerin hazırlanışları ve izleyeceğiniz yerel dans ve törenler, Güney Afrika'nın kırsal kesimlerine ait geleneksel yaşama açılan pencereler olacaktır. Eğer seçiminiz Johannesburg'un dış kesimlerindeki büyüleyici Soweto'ya yapılacak bir gezi ise, derme çatma kulübe ve mütevazı evlerin hemen yanı başında muhteşem malikâneleri de görme şansını elde edecek, caz kulüpleri ve meyhanelerden yayılan gizemli ruhu ve enerjiyi hissedeceksiniz.

Sayıları 5 milyona varan, Afrikans ve İngilizce dillerini kullananlar olarak iki kategoriye ayrılan Avrupa asıllı Güney Afrikalılar ise ülkeye ilk yerleşen Hollandalılardır.

Nitekim yüzyıllar boyu süren göçler doğal olarak bu karışıma diğer kültürlerin de zengin bir akımını sağlamıştır. Ülke nüfusuna yaklaşık bir milyon civarında çoğunlukla Hindistan'da sözleşmeli işçi olarak gelen Asya kökenliler de eklenmiştir. Ayrıca büyük bölümü doğu Doğu Cape bölgesinde yerleşen üç milyon kadar olan melezler de bu mozaiğin bir parçası olmuştur. Orijinleri ise köle işçiler ve beyaz sahiplerin ve hatta yerli Khoikhoi ve Xhosa insanları arasındaki ilişkilere, evliliklere dayanmaktadır.

Güney Afrika'nın gökkuşağı ulusu az sayıda San üyeleri (Bushman'lar); Sotho-Tsvvana halkı olan Nguni'ler (ki bunlara Güney, Kuzey ve Batı Sothos'ları (Tsvvana'lar) dâhildir); Tsonga'lar; Venda'lar; Hintiler, Afrikalılar; ingilizce konuşan Hollanda, Fransa, Portekiz, italya ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen göçmenler ile değişik kökenlerden gelen diğer halklardan oluşur.

1994 yılında Sanat ve Kültür Bakanlığı kurulmuş ve yeni bir daire, Sanat, Kültür Bilim ve Teknoloji Dairesi sanat, kültür, bilim ve teknoloji konularını üzerine almıştır. Bakanlık ayrıca, bütün Güney Afrika vatandaşlarına sanatı taşıyabilmek amacıyla Sanat ve Kültür Görev Grubu'nu (Actag) kurmuştur.

Güney Afrika nüfusunun heterojen doğası, kendisini dil, sanat ve dinlerde gösteren bir kültürler mozaiğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Güney Afrika'nın çeşitli halkları düşünülerek Anayasa' da 11 resmi dil kabul edilmiştir.

Güney Afrikalı sanatçılar sanatın bütün alanlarında faaliyet göstermektedir: resim, heykel, tiyatro, müzik, opera, bale ve edebiyat. Güney Afrikalı sanatçıların pek çoğu uluslararası platformda tanınmaktadır.

Anayasa' da ibadet özgürlüğü tanınmış olup bu konudaki resmi politika dini ibadetlerin birbirine karışmamasını öngörmektedir. Nüfusun yüzde 80'i Hristiyan’dır. Diğer önemli dini gruplar arasında Hindular, Müslümanlar ve Yahudiler sayılabilir.

Güney Afrika'lı sporcu kadın ve erkekler Güney Afrika'nın ve dünyanın oyun alanlarında dereceler almakta, dünya rekorları, Afrika kıtası ve milli rekorlar kırmaktadırlar. Amerikan futbolu, futbol, tenis, kriket, golf, bowling, yüzme, motor sporları, boks ve atletizm popüler sporlardan bazılarıdır.

1994 seçimlerinden sonra, spordaki dengesizliklere el atmayı hedefleyen bir plan oluşturulmuş olup bu kapsamda ulusal düzeyde spor toto organizasyonu, ulusal spor ve eğlence akademisi, sporun her seviyesini kapsayacak gelişim programları, kırsal bölgelerde spordan mahrum olanlar için çok amaçlı tesisleri ile Güney Afrika'nın sporcu vatandaşları için bilimsel destek hizmetleri oluşturulması ve kurulması öngörülmektedir.

1996 yılı Güney Afrika sporu açısından coşku verici bir yıl olmuştur. Bafana Bafana (milli futbol takımı) Afrika Kupasını almıştır. Yine Olimpik ve Yarı Olimpik oyunlarda birkaç madalya kazanılmış, Dünya Golf Kupası ile Dünya Kadınlar Bovvling Şampiyonasında başarılar elde edilmiştir. 1997 yılında CapeTown 2004 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği için yarışmıştır.

» Güney Afrika Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 50.590.000

Yüz Ölçümü: 1.219.912

Başkentleri: Bloemfontein, Cape Town, Pretoria

Para Birimi: Güney Afrika Randı

Telefon: Ülke telefon kodu: 27, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır

Konuşulan Diller: Ülkede 11 resmi dil var: Afrikaans, İngilizce, Zulu dili ve diğer yerli diller

Din: %68 Hristiyan, %2 Müslüman, %2 Hindu

Güney Afrika Zaman Dilimi: Güney Afrika’nın zaman dilimi UTC/GMT +2 saat.

Saat Farkı: Yoktur

Uçuş Süresi: İstanbul-Cape Town arası 10 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 110.

Elektrik: 220 Volt, 50 Hz.

» Güney Afrika Vizesi

Güney Afrika'da 3 aydan kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere 2 farklı öğrenim imkânı sağlayan vize türü vardır. Aşağıda belirtilen evrak listesi 3 aydan uzun süreli Güney Afrika eğitim vizesi 'ne başvuruda bulunacak öğrencilere yönelik hazırlanmıştır. Güney Afrika öğrenci vizesi başvurularında sizden radyoloji raporunu da içerecek şekilde bir sağlık raporu istenecektir. 21 yaşından küçük olanlar ailelerinden izin kâğıdı ve Güney Afrika'da eğitim alacağı okulun öğretmeninden konfirme yazısı sunacaklardır. Konsolosluk bazı başvuru sahiplerinden dönüşlerinde iade edilmek üzere 1000ABD $ depozito isteyebilir.

»  Çalışma İzni

Yüksek eğitim öğrencileri Güney Afrika'da haftada 20 saate kadar çalışma iznine sahiptirler. Dil eğitimi alan öğrenciler Güney Afrika'da işveren tarafından verilen onay mektubu ile çalışma iznine başvuruda bulunarak legal çalışma izni sahibi olabilirler.

» Yaşam Maliyetleri

Eğitim ve yaşam giderleri anlamında İngilizce dil eğitimi için tercih edilen diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında daha ekonomik bir ülke seçeneğidir. Amerika, İngiltere veya Kanada gibi ülkelere kıyasla Güney Afrika, daha ekonomik bir İngilizce eğitim programı almak isteyen öğrencilere önerilebilir. Örneğin bir kutu kola Kutu Kola 0.60€, şehir merkezine otobüsle gidiş 0.38€’ dur.

» Güney Afrika Hava Durumu

Dört mevsimin hüküm sürdüğü bir ülkedir. Yazın sıcaklık 13 - 28 C0 olup, kışın ise 5 - 17 C0'dir. Güney Yarım Küre'de olduğundan Ocak, Şubat ayları Yaz; Haziran, Temmuz ayları ise Kıştır. Gündüzleri sıcak, akşamları ise serin olmaktadır.

» Güney Afrika Sağlık Bilgileri

Güney Afrika, yurtdışından gelen öğrenciler için sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bunu okulların sunduğu hizmetler sayesinde elde edebilecekleri gibi öğrenciler kendi imkânları ile de sigortalarını yaptırabilmektedirler. Güney Afrika’da toplam 1074 hastane bulunmaktadır. Bunların %68’i kamuya aittir

» Popüler Kentler

Cape Town Güney Afrika’nın başlıca şehridir.

“Cape Town”

Bir şehir düşünün ki, sarp dağların eteğine kurulmuş, rengârenk bir bitki örtüsüne bürünmüş; Şarap bağlarından gelen ılık esintiyi okyanustan gelen hoyrat rüzgârlar kucaklamış; Senenin her günü, güneşli bazen rüzgârlı bir Akdeniz iklimi tadında olmuş ve öyle bir şehir düşünün ki doğal güzelliği hiç bozulmamış olsun. Şehir çok güzel planlanmış ve çevre düzenlemesi de bir o kadar güzeldir. Doğanın, denizin ve oksijenin birleştiği kent eşsiz güzelliğiyle insanı hemen içine almaktadır. Cape Town'da insanların büyük bir kısmı tek katlı müstakil evlerde oturmaktadırlar.

» Görülecek Yerler

Ümit Burnu, İki Okyanus Akvaryumu, Moses Mabhida Stadyumu, Cape Town Stadyumu, The Big Hole, Loftus Versfeld Stadyumu,    Nelson Mandela Bay Stadyumu   

“Ümit Burnu”

Ümit Burnu, İki Okyanus Akvaryumu, Moses Mabhida Stadyumu, Cape Town Stadyumu, The Big Hole, Loftus Versfeld Stadyumu, Nelson Mandela Bay Stadyumu Güney Afrika’da görülmesi gereken yerlerdir.

“İki Okyanus Akvaryumu”

İki Okyanus Akvaryumu, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne bağlı Western Cape eyaleti başkenti olan Cape Town şehrinin Victoria & Alfred Waterfront isimli liman semtinde bulunan halka açık bir akvaryumdur. Akvaryum 13 Kasım 1995 tarihinde açılmıştır.

“Moses Mabhida Stadyumu”

Moses Mabhida Stadyumu, Güney Afrika'nın Durban şehrinde bulunan çok amaçlı stadyum. 2010 FIFA Dünya Kupası'ndaki maçlara ev sahipliği yapmış 10 stadyumdan birisidir.

“Cape Town Stadyumu”

Cape Town Stadyumu, Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde bulunan çok amaçlı stadyumdur. 2010 FIFA Dünya Kupası'ndaki maçlara ev sahipliği yapan 10 stadyumdan birisidir.

“The Big Hole”

The Big Hole, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Kimberley kentinde, dünyanın insan yapımı en büyük çukuru olduğu iddia edilen, açık alan maden sahası. 170,000 m²'lik bir alana yayılan çukurun derinliği 240 m'dir.

“Loftus Versfeld Stadyumu”

Loftus Versfeld Stadyumu, Güney Afrika'nın Pretoria şehrinde bulunan çok amaçlı stadyum. 2010 FIFA Dünya Kupası'ndaki maçlara ev sahipliği yapmış 10 stadyumdan birisidir.

“Nelson Mandela Bay Stadyumu”

Nelson Mandela Bay Stadyumu, Güney Afrika'nın Port Elizabeth şehrinde bulunan çok amaçlı stadyum. 2010 FIFA Dünya Kupası'ndaki maçlara ev sahipliği yapmış 10 stadyumdan birisidir.