"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Hindistan Dil Okulu

Hindistan Dil Okulu

» Genel Bakış 

Hindistan, Güney Asya’da bulunan ve en büyük ikinci nüfusa sahip olan bir ülkedir. Ulusal marşları "Jana Gana Mana" dır. Hindistan Endonezya’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa sahiptir. Hindistan dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücüne sahiptir.

Dünyanın en büyük demokrasi ülkesidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi bulunmaktadır. Hindistan'ın deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. Hindistan’ın batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin, Nepal, Bhutan ve doğusunda Bangladeş ve Mynmar ülkeleri bulunmaktadır. Hindistan, dünyanın en önemli dört dininden olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizm dinlerinin ortaya çıktığı yerdir. Ayrıca, Zerdüşçülük, Hristiyanlık ve Yahudilik dinleri M.S. birinci yüzyıldan itibaren ülkeye gelerek bölgenin çeşitli kültürünü şekillendirmiştir.

Hindistan, parlementer demokrasi şeklinde yönetilen bir cumhuriyet ülkesidir. 1991'den beri uygulanan ekonomik yenilikleri nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir. Buna rağmen yoksulluk ve kötü beslenme oranları hâlâ çok yüksek, okuryazarlık ise çok düşüktür. Çin ile birlikte dünya gezegeninde nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden birisi olarak önemli bir yere sahip olan Hindistan, daha yüksek olan nüfus artış hızı sebebiyle yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır.

» Hindistan Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 1.252.000.000

Yüz Ölçümü: 3.287.000 km2

Başkent: Yeni Delhi

Para Birimi: Hindistan Rupisi

Telefon: Ülke telefon kodu 91, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller:  Hintçe, İngilizce

Din: Hindistan; Laik Hindistan, Hinduizm, İslam, Hristiyanlık, Jainizm, Sihizm dinlerine ve birçok dini mezhebe ev sahipliği yapar.

Hindistan Zaman Dilimi: Hindistan’ın zaman dilimi GMT+5,5 ‘ tur.

Saat Farkı: 3,5 saat

Uçuş Süresi: İstanbul-Yeni Delhi  arası yaklaşık 6–7  saat

Acil Telefonlar: Polis 100, Ambulans 102, Yangın 101 numaralardan ulaşabilirsiniz.

Elektrik: 220-250 V ve 50 Hz.’dir.

» Hindistan Vizesi

Büyükelçilik, Türk vatandaşlarının vize başvurusunu bir iş günü içerisinde sonuçlandırır. Ancak Türk vatandaşı değilseniz ya da Türkiye'de uzun süreli oturum izniniz yok ise, vize işlemi başvuru tarihinden sonra en fazla üç iş günü içerisinde sonuçlanır. Belirtilen illerde ikamet edenlerin vize başvurularını İstanbul'daki Hindistan Başkonsolosluğu'na yapmaları gerekmektedir.(İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir ve Çanakkale). Resmi başvuru formu Büyükelçilik'te vize bölümünden temin edilebilir ya da internet sayfasından indirilebilir. Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, vesikalık iki fotoğraf, pasaportun aslı ve ilk 2 sayfasının fotokopisi ile talep edilen diğer belgeler, vize ücreti ödenerek herhangi bir iş gününde teslim edilmelidir. Vize harçları, Büyükelçiliğe peşin ve Amerikan Doları olarak ödenmektedir.

» Çalışma İzni

Eğitim amaçlı gidildiği zaman Hindistan’da çalışmanız yasal olmayacaktır. Bunun için ayrıca çalışma vizesi almalısınız. Hindistan’a gitmeden önce uluslararası iş ilanları platformlarında iş ilanlarına başvurabilir ve işverenden davet yazısı alabilirseniz, çalışmak izni almanız kolaylaşacaktır.

» Yaşam Maliyetleri

Eğitim ve yaşam giderleri anlamında İngilizce dil eğitimi için tercih edilen diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında daha ekonomik bir ülke seçeneğidir. Amerika, İngiltere veya Kanada gibi ülkelere kıyasla Hindistan, daha ekonomik bir İngilizce eğitim programı almak isteyen öğrencilere önerilebilir.

» Hindistan Hava Durumu

Hindistan’ın büyük bir bölümünde muson iklimi hâkimdir. Muson iklimi tropikal iklim özellikleri taşır. Hindistan’da yağış mevsimi Haziran'da başlayıp Eylül ayına kadar devam eder. Yağmurlar başladıktan sonra sıcaklıklarda değişimler başlar. Aylık sıcaklık ortalaması 25-35 °C arasında değişir.

» Hindistan Sağlık Bilgileri

Delhi'de her türlü hastalığın tedavisine yönelik çok sayıda hastane ve sağlık evi mevcuttur. Birkaç özel hastane dışında geri kalan hastaneler malzeme ve teknik imkanlar bakımından yetersiz kalabilmektedirler. Delhi'de şehir suyu kesinlikle içilmemelidir. Hindistan, yurtdışından gelen öğrenciler için sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır. Batı ile kıyaslandığında fiyatlar düşüktür. Genellikle uzman doktor muayene ücretleri 300-800.-RS(10-20TL) aralığında değişmektedir. İlaç temininde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Reçeteli veya reçetesiz ilaçları eczanelerden almak mümkündür.

» Popüler Kent ve Merkezler

New Delhi ve Old Delhi,  Hindistan’ın başlıca şehridir.

 “New Delhi ve Old Delhi”

Birçok turistin Hindistan seyahatlerinde ilk durakları Yeni Delhi’dir. Yeni Delhi, Hindistan’ın başkenti ve üçüncü büyük şehridir. Dünyanın en hızlı büyüyen ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Bu şehir aslında Yeni Delhi ve Old Delhi olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Old Delhi, Hindistan’da müslümanların hakim olduğu zamanda devlet merkeziydi. New Delhi ise, 1911 yılında İngilizler tarafından inşa edilmiştir.

Eski Delhi, karmaşık bir şehir gibi görünse de büyüleyici bir yerdir. Tarihi camiler, kaleler ve bir dönem burayı işgal etmiş olan Babür hükümdarlarına ait birçok anıt insana ilham vermektedir. Bu yapıların birçoğu rahatlamak için idealdir ve harika bir peyzaj mimarisine sahiptir.

Yeni Delhi, ağaçlıklı, geniş bulvarlara sahip bir şehirdir ve çok sayıda ulusal kurum, müzeler ve görülemeye değer yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Yeni Delhi, iki UNESCO mirasına sahiptir. Bunlardan biri, Hümayun Türbesi; bir diğeri ise, Qutub Kompleksidir.

Milli bayramları olarak, Cumhuriyet Bayramı, Bağımsızlık Günü, Gandhi’nin doğum günü gibi Hindistan halkı için önemli dönemlerin kutlamaları yapılmaktadır. Hindistan halkının kendilerine özgü dini bayramları da vardır. Qutub Festivali, Hintli müzisyenlerin ve dansçıların canlı performansları ile birlikte gece boyu sergilenen kültürel bir olaydır.

» Görülecek Yerler

“Tac Mahal”

Tac Mahal, Babür İmparatorluğu'nun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır.  Şah Cihan, eşinin ölümünden sonra 2 yıl yas tutmuştur. Artık devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar, teselliyi sanat ve mimaride bulmuştur ve eşinin ölümünün ertesi yılı 1632'de Tac Mahal'in temeli atılmıştır.
Efsaneye göre yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı yapıttan bir tane daha yapılmaması için kesilmiştir. Bugün Hindistan'ın en fazla turist çeken bölgesidir. Ancak çevresinde oluşan çarpık yapılaşma, bu tarihi yapıtın geleceğini tehdit etmektedir. Bulunduğu şehrin birçok noktasından açıkça görülebilen Tac Mahal, Türk-İslam Mimarisi'nin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.
Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm'ün anısına yaptırılmıştır. Tac Mahal'in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmıştır. Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Muhteşem güzellikteki bu yapıyı her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

“Hümayun Türbesi”

Moğol hükümdarlarının ikincisi ve Babür’ün oğlu olan Hümayun’un türbesi Delhi’nin güneyinde yer almaktadır. Dünya kültür mirası listesinde bulunan bu yeri mutlaka görmelisiniz. Yapının mimarisinde mantar şeklindeki kubbeleriyle Tac Mahal’in gelişini haber verdiği kesindir. Türbeye ilk girişte göreceğiniz fıskiyelerin suları tamamen bahçenin eğimiyle geometrik şekilli dar kanallardan geçerek tüm çevreyi dolaşır ve geçtiği yerlerde doğal bir klima etkisi yaratır. Peyzaj mimarı konusunda çok ileri olan Moğolların hünerlerini gösterdikleri ilginç bir örnektir bu bahçe. Bahçeye girmeden sağ tarafta Afgan krallarından İsa Khan’ın türbesi ve küçük bir mescidin bulunduğu başka bir bahçe görebilirsiniz. Bu türbe, harika taş işçiliği ve turkuaz işlemeleriyle görsel bir harikadır. UNESCO’nun dünya mirasları arasında gördüğü bu yapıyı görmek için dünyanın birçok yerinden turistler gelmektedir.

“Altın Tapınak”

Halk arasında Altın Tapınak olarak anılan tapınak Sih inancındaki en önemli ibadet merkezlerinden biridir. Tapınağı dördüncü Sih Guru tasarlamıştır. Tapınağın şehirde bulunması sebebiyle, şehre sıklıkla Guru’nun Şehri denir.

Bu özgün tapınak 1574’te inşa edilmiştir. Daha sonra gölet büyütülmüş, etraftaki kasaba genişletilmiş ve beşinci Guru döneminde tapınak tamamen tamamlanmıştır.

Altın Tapınak’ın da için de bulunduğu bir kompleks olan Harmandir Sahib, büyük bir göle sahiptir. Bu gölün adı ‘’Kutsal Su Gölü’’ ‘dür. Bu göle ‘’ Ölümsüzlük Pınar’ı Havuzu’’ da denir.

 Tapınağa dört yandan girişler bulunmaktadır ki bu hoşgörü ve açıklığın önemini simgeler. Harmandir Sahib’in içinde geçmiş Sih Gurularına, Azizlerine ve şehitlerine ait birçok türbe bulunmaktadır. Aynı zamanda burada her biri tarihî bir olay veya Sih aziziyle ilişkilendirilmiş üç kutsal ağaç bulunmaktadır. Gezginleri, akşamları ışıkları yandığında görkemli bir görüntüyle karşılar. Hindistan’a giderseniz kesinlikle ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

“Kutub Minar”

Kutub Minar, Delhi’de yer alan, 13. Yüzyılda inşa edilmiş, zafer anıtı niteliğinde bir minaredir. Hint-İslam mimarisinin başyapıtlarından biri kabul edilen bu minare 72,5 m yüksekliğindedir. Tac Mahal yapılana kadar Hindistan’ın en uzun yapısı olarak kabul edilmiştir.

Kutub Minar, Selçuklu, Gurlu ve Gazneli mimarisinin izlerini taşımaktadır. 1993 yılında, UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiştir.