"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

İrlanda Dil Okulu, İrlanda Üniversite

İrlanda Dil Okulu, İrlanda Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “İrlanda'da Dil Okulu”)

Karşınıza sizi büyüleyen gizli göller ve antik şehirler, tarih öncesinden kalma mezarlar ve değişik mezar taşları, yuvarlak kuleler ve yıkılmış kaleler, kutsal kaynaklar ve neşeli çağlayanlar çıkacaktır. Yöresel kahramanlar yarış atları, kötü adamlar ise komşusuna iyi günler dileyemeyecek kadar acelesi olanlardır.

Kerry, gösterişli vadileri, mayıs çiçekleri, vahşi küpe çiçekleri ve güzel kokulu orkideleriyle; Killarney, gezinti arabaları ve turistlere para harcatmak için tasarlanmış efsaneleriyle; Batı'da İrlanda dilinin konuşulduğu Gaeltacht kilometrelerce süre giden boşluğu; Dublin giderek daha İngilizleşmesi, Amerikanlaşması, hamburgerlerin istila etmesi ama yine de özelliğini korumasıyla; Galway ve Shannon gibi ırmaklar size bir taşla bir düzine alabalığı bayıltabilme şansı vermesiyle; Fermanagh botların hâlâ çok az ve birbirinden ayrık olduğu göz alıcı göller bölgesi ve County Clare rüzgârlı ama inanılmaz Burren bölgesiyle tanınır.

Küçük bir ülkedir ama iyi bir şarap gibi tadını yavaş yavaş çıkarmalısınız. Bir trafik levhası size bir yere gitmenin üç yolunu da gösterebilir, hiç bir şey söylemeye de bilir. Yoldan geçen birisine sorarsanız, eğer bütün gün gezmekten yeterince yorgun düştüğünüze karar verirse gitmek istediğiniz yerin "az ilerde" olduğunu söyleyecektir. Kimse gideceğiniz yere varmak için dar ve virajlı bir yolda 40 kilometre gitmeniz gerektiğini söyleyerek sizi üzmek istemeyecektir. Hayatı karmaşık bir komedi olarak gören rahat ama heyecanlı insanlarıyla tanışınca göreceksiniz ki İrlanda haritadaki bir ülke olmaktan çok bir ruh halini yansıtır. Derler ki İrlanda'da imkânsız diye bir şey yoktur, en olanaksız görülen şeyler gerçek olur.

Oyun yazarı George Bernard Shaw'un "Avrupa'nın batı ucundan kopmuş daha büyükçe başka bir toprak parçasından kopmuş zavallı küçük bir toprak" olarak tanımladığı bu bölgenin çalkantılı bir tarihi vardır. Kuzey doğudaki altı ilin İngiltere'nin parçası Kuzey İrlanda'yı oluşturduğu ve kalan 26'sının vatandaşlarının Avrupa Birliği'ne girmeye İngilizlerden daha hevesli olan bağımsız bir devlet kurduğu düşünülürse çalkantıların henüz durulmadığı anlaşılır.

Cumhuriyet bugün farklı bir ülkedir ve "rahiplerin yönettiği" efsaneler ve gerçekleri birbirine karıştıran toplumdan çok uzaklaşmıştır. Şeytanlarını kovmakta ve internet çağıyla yüzleşmektedir. Bu değişiklikler Cumhuriyet'in toplam nüfusunun üçte birinden fazlasını barındıran Dublin'de daha hızlı gerçekleşmekte ve bu da şehrin başkent olarak kendine güvenini artırmıştır.

Avrupa Birliği üyeliği de çok önemli rol oynamıştır. Küçük ve uzak olması insanların gözlerini kamaştırmış ve para dağıtan AB memurları İrlanda'nın şirketlere vergi indirimi uygulayarak AB'ye uyum programlarıyla alay ettiğini ve kitapta yazan kuralları kendine göre yorumladığını görmezden gelmiştir. Kendisini Avrupa'nın Silikon Vadisi olarak tanıtarak İrlanda bol bol aldığı ödenekleri genç, iyi eğitimli iş gücüyle birleştirmiş ve 300'den fazla elektronik şirketini çekmeyi başarmıştır. Dell ve Gateway 2000 gibi bilgisayar devleri bilgisayarları burada monte etmeye başlamış ve Microsoft Dublin'de bir Avrupa operasyonları merkezi kurmuştur.

» İrlanda Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 4.109.086

Yüz Ölçümü: 70.273

Başkent: Dublin

Para Birimi: Euro

Telefon: Ülke kodu 353, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller: Galce ve İngilizce

Din: Roman Katolik %93; Anglikan %3; Bilinmeyen veya Dinsiz %4

İrlanda Zaman Dilimi: İrlanda’nın zaman dilimi UTC/GMT +1 saat.

Saat Farkı: -2 saat 

Uçuş Süresi: İstanbul – Dublin arası 4,5 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 999

Elektrik: 220V, 60 Hz.

» İrlanda Vizesi

İrlanda öğrenci vizeleri C ve D eğitim vizeleri olmak üzere 2'ye ayrılır.

  • İrlanda C Eğitim Vizesi: İrlanda’da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir. İrlanda'da vizesini uzatmak isteyen C eğitim vizesine sahip öğrencilerden, eğitimlerine düzenli devam ettiklerini ispatlamaları, konakladığı aileden iyi kişilikli olduklarına dair referans almaları ve maddi olanaklarının eğitimlerine devam etmelerine yeterli olduğunu ispat etmeleri gerekir.
  • İrlanda D Eğitim Vizesi: İrlanda’da 90 günden uzun süreli eğitim alacak olan öğrencilere uygulanmaktadır.

» Çalışma İzni

Yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma izni verilmektedir.

» Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da yaşam masrafları kişisel harcamalara bağlı olarak değişmektedir. Tahmini aylık olarak bir öğrencinin yaşam masrafları 600 – 1000 Euro arasında değişmektedir.

» İrlanda Hava Durumu

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Yaz ayları serin, kış ayları ise ılıman geçmektedir. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 16 derece, ocak ayında ise 7 derecedir. Ayrıca kış ayları ise sisli geçmektedir. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.

» İrlanda Sağlık Bilgileri

İrlanda da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. İrlanda ya eğitim için giden ve 1 akademik yıl (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

» Popüler Kentler

“Dublin”

Dublin İrlanda’nın başlıca şehridir.

Dublin'i ziyaret eden hemen herkesi ilk çarpan şey Liffey Nehri'nin halicinde geniş bir körfezi kucaklamak için uzanan tepelerle çevrili olan konumudur. Şehir, İrlanda'nın batı kıyısının hemen hemen ortalarında 53 derece 23 dakika kuzey enlemi ve 6 derece 9 dakika batı boylamında bulunmaktadır. İrlanda'nın kendisi de oldukça küçük bir ülkedir, en geniş yerinden eni 275 kilometre, en uzun yerinden boyu 486 kilometredir.

Şehir - ve ülke - müzikal başarılarından gurur duyar ve ister pop olsun ister klasik, yaratıcı bir ifade tarzı olarak müzik hem devlet hem de vatandaşlar tarafından teşvik edilir ve cesaretlendirilir.

Şehrin kendine özgü toplumsal ortamı çok farklı tarzlardaki müziğin birlikte yaşamasına olanak vermiştir. Şehir nüfusunun büyük yüzdesi kırsal kesimden gelirken yanlarında zengin bir geleneksel müzik mirası getirmiştir.

Venedik için kanallar neyse Dublin için de barlar odur ve neden şehirle bu kadar özdeşleştiklerini kavramak zor değildir. Bunlar cazibeli ve karakterli yerlerdir. Sıcak ve arkadaş canlısıdırlar. Durgun bir havuz veya gürültülü bir eğlence ortamı olabilirler. İyi kalite yiyecek ve içecek sunarlar.

» Görülecek Yerler

Dublin Kalesi, Aviva Stadyumu, CrokePark, Slane Castle, İrlanda Ulusal Kütüphanesi İrlanda’nın görülmesi gereken başlıca yerleridir.

“Dublin Kalesi”

Dublin Kalesi daha eski kalıntıların da bulunduğu 18. Yüzyıl'da yapılmış şık bir saraydır: 1202'de yapılmış orijinal Norman kale 1684'te çıkan bir yangın sonucu büyük ölçüde hasar görmüştür. Bu yer yedi yüzyıl boyunca İrlanda'da İngiliz egemenliğinin merkezi olmuş ve işte bu yerde, eski ana girişte İngiliz hükümdarlar İrlandalı asi liderlerin kafalarını kestirmiştir.

Kalenin Dublin'in önemli kişileri arasında seçkin kabul edilen ihtişamlı Devlet Apartmanları halka açıktır. Giriş salonunda bir merdiven sizi bir zamanlar korumaların ellerinde baltalarla yolu tuttuğu Battleaxe Sahanlığı'na götürür. Sonra güzel dekore edilmiş tavanları olan bir dizi şık çizim odasından geçersiniz. Bunlar daha önceleri kraliyet ailesinden gelen misafirlerin kullandığı yatak odalarıydı. Bu odaların bir diğerinde Southampton Kontes’inin Van Dyck tarafından yapılmış bir portresini görürsünüz. 1411'de yapılmış ve 1775'te restore edilmiş olan Bermingham Kulesi eski bir hapistir.

“Aviva Stadyumu”

Aviva Stadyumu, İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunan çok amaçlı stadyum. UEFA Dublin Arena olarak ifade ederken aynı zamanda yaygın Lansdowne Road olarak bilinir. 2007 yılında yıkılan Lansdowne Road'ın yerine yapılmıştır. 51.700 seyirci kapasiteli olup, ülkenin millî ragbi birliği ve futbol takımlarına ev sahipliği yapmaktadır.

“Croke Park”

Croke Park, Dublin'de bulunan ve İrlanda'nın en büyük spor kuruluşu Kelt Atletizm Federasyonunun genel merkezinin bulunduğu stadyumdur. Şehir merkezine çok yakın olan stadyum çoğunlukla GAA oyunları için kullanılmaktadır.

“Slane Castle”

Slane Castle İrlanda, County Meath'deki Slane köyünde bulunan bir kaledir. Kale 1700'lerden beri The Conyngham Marquessate'in aile evidir ve düzenli olarak kale zemininde müzik konserleri verilmektedir.

“İrlanda Ulusal Kütüphanesi”

İrlanda Ulusal Kütüphanesi, İrlanda'nın başkenti Dublin'deki ulusal kütüphanedir. Thomas Newenham Deane tarafından tasarlanmış bir binada yer alır. 1877 yılında kurulmuştur.