"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

İskoçya Dil Okulu, İskoçya Üniversite

İskoçya Dil Okulu, İskoçya Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “İskoçya'da Dil Okulu”)

İskoçya, Britanya'da Birleşik Karalığa bağlı ülkedir. Britanya'nın İskoçya bölgesinde yaşayan halka mensup kişilere ise İskoç denir. Başkenti Edinburgh’tur. Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden biridir. 1707 yılına kadar bağımsız olan ülke 1 Mayıs 1707'de İngiltere, Galler ve İskoçya, Büyük Britanya Krallığı olarak birleşmiştir. İskoçya bağımsız bir ülke olmasa da kendine ait bir bayrağı, başkenti ve parlamentosu vardır. İskoçlar kendi kültürlerine ve geleneklerine bağlı, geçmişlerini sürekli canlı tutan, tarihe önem veren bir millettir.

Başkent Edinburgh, Orta Çağ’dan kalma kaleleri, tarihi binaları ve doğal güzellikleri olan bir şehirdir. 843 yılında Kenneth MacAlpine’in krallığında kurulan İskoçya, dünyada varlığını sürdüren en eski ülkelerden bir tanesidir.

Coğrafi olarak İskoçya, kuzeyden güneye 3 ana bölgeye ayrılmıştır. Bunlar dağlık bir bölge olan Highlands, deniz seviyesine yakın olan Central Belt ve tepelik bir araziden oluşan Southern Uplands’dir. İskoçya nüfusunun çoğu Edinburgh, Glasgow ve Stirling gibi en önemli şehirlerin içinde yer aldığı Central Belt bölgesinde yaşamaktadır. Bunun yanında İskoçya’ya bağlı 130’u yerleşim bölgesi olan 790 ada vardır. İskoçya, dağları, nehirleri ve golleriyle zengin bir doğaya sahiptir. Bunlardan en ünlüsü şüphesiz yöre halkının Nessie adını verdiği efsanevi canavarla ünlü Loch Ness’tir.

İskoçya’da İngilizce, Galce ve İskoçça olmak üzere 3 farklı dil konuşulur. Hemen hemen herkes İngilizce konuşurken halkın %30 u İskoçça da bilir. Galce konuşan ’lik kesimin çoğu aynı zamanda İngilizce konuşur.

Üç tarafı denizle çevrili olan İskoçya'nın iklimi, Britanya ortalamasına göre oldukça sert ve soğuktur. Yağış oranı Londra’dan biraz daha fazladır. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta ortalama hava sıcaklığı 15-19 °C olarak seyreder.

İskoçya Harry Potter’in yazarı J. K. Rowlingle, erkeklerin giydiği kilt adı verilen eteklerle, viskisiyle, gayda adı verilen ulusal çalgısıyla, Cesur Yürek filminin efsanevi kahramanı William Wallace ile Robert Burns’un şiirleriyle, penisilini keşfeden Alexander Fleming, telefonu icat eden Alexander Graham Bell ve daha nice önemli bilim adamıyla tanınır.

» İskoçya Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 5.295.000

Yüz Ölçümü: 78.387

Başkent: Edinburgh

Para Birimi: İngiliz Sterlini

Telefon: Ülke kodu 44, Türkiye 0090 + alan kodu ve telefon numarası ile aranır.

Konuşulan Diller: İngilizce, Galce ve İskoçça

Din: % 90 Hristiyan, %5 Yahudi, %5 diğer

İskoçya Zaman Dilimi: İskoçya’nın zaman dilimi UTC/GMT 0 saat.

Saat Farkı: -2 saat

Uçuş Süresi: : İstanbul - Edinburgh arası uçakla 6 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 999

Elektrik: 220 V, 50 Hz.

» İskoçya Vizesi

Eğer İngiltere dışından geliyorsanız ve İskoçya'da okumak istiyorsanız, bir öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Avrupa Birliği'ne üye olan bir ülkeden gelen öğrencilerin, İskoçya'da eğitim için vize almasına gerek yoktur. Tüm diğer ülkelerden gelen öğrencilerin İskoçya'da eğitim için vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Eğer 18 yaşın üzerindeyseniz ve en fazla 6 ay süreyle İngiltere'de eğitim almak istiyorsanız, bir öğrenci olarak vize alabilirsiniz. Bir İngilizce dil kursuna gidecekseniz 11 aya kadar kalabilirsiniz.

» Çalışma İzni

Öğrenciler okurken haftada 10 saat yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

» Yaşam Maliyetleri

Ülkede yaşam son derece ucuzdur. Kampüs konaklaması haftalık 88 GBP, özel sektörde kiralar ise haftalık 60 GBP civarındadır.

» İskoçya Hava Durumu

Üç tarafı denizle çevrili olan İskoçya'nın iklimi, Britanya ortalamasına göre oldukça sert ve soğuktur. Körfezden akış nedeniyle, yağış oranı Londra’dan biraz daha fazladır. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta ortalama hava sıcaklığı 15-20 °C olarak seyreder.

» İskoçya Sağlık Bilgileri

İskoçya’da sağlık hizmeti ücretsizdir. Sadece diş hekimi için hizmet bedeli ödenmektedir. Sağlık sisteminden yararlanmak için kayıt olunmalıdır. Kayıt olmak için İskoçya’da size en yakın olan sağlık kuruluşuna gidip kayıt olabilirsiniz.

» Popüler Kentler

Edinburgh, Perth, Glasgow, Stirling İskoçya’nın başlıca şehirleridir.

“Edinburgh”

İskoçya’nın başkenti Edinburgh her yıl dil eğitimi için giderek daha da popüler bir şehir haline gelmektedir. UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alan bu masalımsı eski kenti görenler buna şaşmayacaklardır.

Her şeyden önce Edinburgh oldukça düzenli, küçük ve doğayla baş başa yaşam olanağı veren bir kenttir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden bir kaçına da ev sahipliği yapan Edinburgh öğrenciler için biçilmiş kaftandır.

Her yıl Ağustos ayında yapılan ve yaklaşık bir ay süren Edinburgh Festivali sırasında şehrin nüfusu üç katına çıkmaktadır.  Uluslararası Askeri Bando Festivali özelikle görülmeye değerdir. İskoçya’nın başkenti Edinburgh, Glasgow’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri ve İskoçya Parlamentosu da burada yer almaktadır.

Şehir Eski Şehir ve Yeni Şehir olarak ikiye ayrılmaktadır. Yeni Şehir denildiğine bakmayın.  Yapılar 18. Yüzyıldan kalmadır.  Eski Şehir tamamen Orta Çağ yapısını korumaktadır. Bu özelliğinden dolayı Da Vinci Kodu ve Harry Potter gibi birçok filme sahne olmuştur. Edinburgh kalesi ve Arthur Seat’den şehrin manzarası nefes kesicidir.

“Perth”

Perth, merkezî İskoçya'da bulunan, "Tay Nehri" kıyılarında kurulmuş olan bir şehirsel yerleşkedir. 2008 nüfus tahminlerine göre nüfusu 44,820 kişidir. Perth şehrinde bulunan ve tarihî İskoç krallarının taç giyme törenlerinin yapıldığı "Sconce Manastırı”  dolayısıyla Perth şehri İskoçya'nın en eski gayri resmi başşehri olarak da bilinmektedir.

Perth isminin aslı Britanya adasının ilk yerleşken ırklarından olan "Piktler"'in diline göre "koruluk" veya "ağaçlık arazi" anlamına gelmektedir. Fakat ortaçağların sonlarına kadar burada bulunan kasabanın ismi, yerleşke ortasında bulunan kilisenin bir Hristiyan azizine atıfla aldığı isim ile aynıydı; yani adı "St. John's Toun" veya "Saint Johnstoun" idi. 19. yüzyıl ortalarına kadar basılan haritalarda yerleşke adı "St. Johnstone" olarak verilmekte ve etrafında bulunan daha büyükçe bir bölgeye ise "Perth" ismi verilmektedir. 19. yüzyıl sonlarından itibaren yerleşkenin ismi "Perth" olarak anılmaya başlanmıştır.

“Glasgow”

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, aynı zaman Birleşik Krallığın 3. Yüksek nüfuslu şehridir. Alışveriş merkezleri ve tiyatroların çoğunluğu şehrin Birleşik Krallığın Londra’dan sonraki 2. Canlı şehri olduğunun kanıtıdır. Bunchanan Street, Glasgow’un ana alışveriş bölgesidir ve dünyanın en iyi 7. alışveriş bölgesi seçilmiştir. Şehrin gezilmesi gereken en önemli müzeleri arasında Kelvingrove Sanat Galerisi, Hunterian Müzesi ve Ulaştırma Müzesi yer almaktadır. Ayrıca şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için botanik bahçeleri, huzurlu ve sakin bir ortam sağlayacaktır.

“Stirling”

Stirling, İskoçya'da Forth Nehri kıyısında bulunan Orta Çağdan kalma eski bir belde ve bu beldenin etrafını kapsadığı büyük bir tepe üzerinde kaleden oluşan bir yerleşkedir. Edinburgh’un üzerinde bulunduğu "Firth of Forth" fiyorduna akan Forth Nehri'nin ağzında bulunan, üzerine sonradan eski bir taş köprü kurulan ve geçmişte bu köprü olmadan sığ bir akarsu su içinden geçit sağlayan, özel bir mevkide kurulmuştur.

İdarî olarak eskiden Stirlingshire Kontluğu merkezi iken, İskoçya yerel idare reformlarıyla önce 1975'te Merkezi İskoçya Bölgesi'ne bağlı ikincil seviye bir yerel idare olmuş ve sonra da 1994'te Orta İskoçya Bölgesi'nin lağvedilmesiyle tek-dereceli Stirling Yerel İdaresi merkezi olmuştur.

» Görülecek Yerler

Glasgow Sanat Okulu, Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi, Sharmanka Kinetik Tiyatrosu, Britanya Kraliyet Yatı İskoçya’da görülecek başlıca yerlerdir.

“Glasgow Sanat Okulu”

Dünya standartlarında sanat ve tasarım eğitimi veren ve Avrupa’nın en iyi mimarlık okulları arasında gösterilen Glasgow Sanat Okulu 1845 yılında kurulmuştur. Yaratıcılığın pekiştirildiği eğitim ortamında, yeni fikirler ve projeler üreten öğrencilerin konusunda uzman ve ünlü akademisyenler tarafından yetiştirildiği Glasgow Sanat Okulu’nda her öğrenciye akademik dönem boyunca sınırsız bireysel çalışma alanı olarak okul içinde bir stüdyo alanı tahsis edilir. Yıllardır konusunda isim yapmış, uluslararası yarışmalarda başarıları tescillenmiş pek çok sanatçı, tasarımcı, mimar ve heykeltıraş yetiştirmiş olan GSA, konumu itibarıyla da Avrupa’da genç sanatçılar için kültürel hareketliliği (özellikle müzik alanında) ile çekici bir merkez haline gelmiştir ve Glasgow şehir merkezinde yer almaktadır.

“Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi”

Kelvingrove Sanat Galerisi ile güzel sanatlar ve dekoratif sanatlar, arkeoloji ve doğal dünyadan birçok şeyi bulabileceğiniz koleksiyonları gezerek keşfe çıkabilirsiniz.

“Sharmanka Kinetik Tiyatrosu”

Sharmanka 1989 yılında heykeltıraş-mekanik Eduard Bersudsky ve St. Petersburg 'daki tiyatro yönetmeni Tatyana Jakovskaya tarafından kurulmuştur. Glasgow merkezli 1996 yılından beri kentin gizli hazinelerinden biri olarak ün kazanmıştır. Eşsiz sanat ve zanaat düşünce ve her yaş için eğlenceyi içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda Eduard Bersudsky 2005 yılında Yaratıcı İskoçya Ödülü'nü kazanmıştır.

“Britanya Kraliyet Yatı”

Britanya Kraliyet Yatı, Edinburgh'de ücretsiz gezilebilecek bir müze gemidir. Britanya Kraliyet Donanması'na ait bu gemide bilgilendirici güzel bir gezi yapılabilir ve donanmada geçirilen bir gün hakkında detaylı bilgi edinilebilir. 22 dilde sesli açıklamaların yer aldığı bu gezi şansını Edinburgh'de mutlaka değerlendirmelisiniz.