"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Kolombiya Dil Okulu, Kolombiya Üniversite

Kolombiya Dil Okulu, Kolombiya Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “Kolombiya'da Dil Okulu”)

Kolombiya ya da resmî adıyla Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika´da yer alan bağımsız bir cumhuriyettir. Ülke 32 Departamento adı verilen eyaletlerden oluşur. Başkenti Bogota’dır. Nüfusu yaklaşık 45 milyon kişidir. Kolombiya'nın resmi dili İspanyolca para birimi Kolombiya Pezosu‘dur. Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan ve Güney Amerika’nın dördüncü büyük devletidir. Kuzeyinde Karaib Denizi, batısında Pasifik Okyanusu, kuzeydoğusunda ve doğusunda Venezuella, kuzeybatısında Panama, güneydoğusunda Brezilya, güneybatısında Ekvator yer alır.

Kolombiya toprakları, 16. yüzyılın başlarında Ganzalo Jiménez de Quesada ve Sebastian de Balalcozar komutasındaki İspanyollar tarafından bulunmuş ve sömürge hâline getirilmiştir. On sekizinci yüzyıla kadar ülke, İspanyol asıllı beyazlar tarafından yönetilmiştir. Bundan sonra başlayan bağımsızlık mücadelesini Kuzey Amerika ve Fransa İhtilalleri daha da kuvvetlendirmiştir.

1886’da ülkeye, kıtayı keşfeden Kolomb’un ismi verilmiştir ve Kolombiya Cumhuriyeti ilan edilmiştir. 1903 yılında, ülke topraklarına dâhil olan Panama, ABD’nin yardımı ile Kolombiya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet olmuştur. Bu ayrılma yüzünden ABD ile Kolombiya arasında 1921 yılına kadar süren bir gerginlik başlamıştır. Bu tarihten sonra Kolombiya yönetimine iki büyük parti olan Liberaller Partisi ile Muhafazakârlar Partisi hâkim olmuştur. Fakat bu iki parti arasındaki sürtüşmeler, iç karışıklıklara ve ülkenin uzun süre diktatörler tarafından yönetilmesine sebep oldu ve Sivil hükümetle yönetilen Kolombiya’da günümüzde hala iç karışıklıklar süregelmektedir.

Ülkede 28 Mayıs 2006 gününde yapılan seçimlere başkan Álvaro Uribe Vélez, liberal Horacio Serpa, sol PDA'lı Carlos Gaviria ve Bogota Eski Belediye Başkanı Antanas Mockus adaylıklarını koydular. Seçime katılım oranı sadece % 45,11´di. Başkanlığa tekrar seçilen Álvaro Uribe Vélez % 62 oranında Kolombiya için rekor sayılan oy almıştır.

Kolombiya, fizikî yapı bakımından üç değişik bölgeye ayrılır. Kıyıları: Güney Amerika’da iki büyük okyanusa kıyısı olan tek ülke Kolombiya’dır. Büyük Okyanus kıyısında Siarra Baudo bölgesi, Atlas Okyanusunun kıyısında ise Santa Marta bölgesi dışında bütün kıyılar düz ve alçaktır. Dağları: Kolombiya Andları, ülkenin güney-batı sınırı yakınlarından yelpaze biçiminde açılarak kuzey ve kuzeydoğu yönüne doğru uzanarak üç dağ silsilesini meydana getirirler. Bunlar Doğu Cordillera, Orta ve Batı Cordillera adlarını alırlar. Batı Cordillera Dağları diğer dağlara nispeten daha alçaktır. Fakat Cumbal Yanardağı (4892 m) gibi yer yer yüksek tepeleri vardır.

Nüfûsunun büyük kısmı, Doğu Cordillera Dağlarının yaylalarında ve Atlas Okyanusu kıyılarında yoğunlaşmıştır. Büyük şehirler, ülkenin değişik kısımlarına yayılmıştır. Önemli şehirleri: Medellin, Berangu ve Cartogena’dır.

Kolombiya ticaretinin en önemli ürünü kahvedir. İhracatının yarısını kahve meydana getirmektedir. Bunu petrol, muz, pamuk, şeker, platin, altın, tütün ve büyükbaş hayvan takip eder. Dışarıdan ise motorlu araç ve makine satın alır.

Ülkeyi enine kesen dağ silsileleri yol yapımını engellemektedir. Ülkedeki karayollarının uzunluğu 106.218 km demiryollarının uzunluğu ise 3500 km’dir. Karayollarının % 10’u asfalttır. Magdelena Irmağının 1500 km’lik kısmı ulaşıma elverişlidir. Büyük şehirlerinde, 1919 yılında kurulan Havayolları ile hava ulaşımı yapılmaktadır. Ülkede 69 havaalanı vardır.

» Kolombiya Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 47.700.000

Yüz Ölçümü: 1.138.910

Başkent:  Bogota

Para Birimi: Kolombiya pesosu

Telefon: Ülke kodu 57, Türkiye 0090 + alan kodu ve telefon numarası ile aranır.

Konuşulan Diller: Kastilya İspanyolcası, Aymara, Aravak, Çipça, Karip, Keçuva, Tupi-Guarani ve Yurumangi

Din: % 95’i Katolik, %5 diğer

Kolombiya Zaman Dilimi: Almanya’nın zaman dilimi UTC/GMT -5 saat.

Saat Farkı: 7 saat geri

Uçuş Süresi: İstanbul - Bogota arası uçakla 22 saat 23 dk.

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 112

Elektrik: 220 V, 50 Hz.

» Kolombiya Vizesi

90 güne kadar kalışlarda vizesiz seyahat edilmekte olan Kolombiya’da uzun süreli eğitim alacak öğrenciler vizeye tabidirler.

» Çalışma İzni

Kolombiya’da öğrencilere çalışma izni verilmemektedir.

» Yaşam Maliyetleri

Kolombiya'da yaşayan maliyeti çok düşüktür. Tek yatak odalı daireler ile ilgili ayda 200-300$ ve yardımcı programlar ve 100US$ ayda yaklaşık İnternet maliyet için kiralanabilir.

Aşağıda Kolombiya'daki yemek ve konaklama masraflarını bulabilirsiniz:

  • Ekonomik Yemek: 4$ ve üzeri
  • Standart restoran: 8- 15$
  • Gençlik hosteli ya da ucuz otel: 10- 20$
  • Orta kalite otel: 25$ ve üzeri

» Kolombiya Hava Durumu

Kolombiya´nın iklimi bölgelere göre çeşitlilik gösterir. Vadilerde tropik, yüksek kesimlerde ise ılıman iklim özellikleri görülmektedir. İç kesimlere gidildikçe yükseltinin de artmasıyla ılıman bir iklim ortaya çıkmaktadır. Bölgelere göre de sıcaklık değişimi oldukça fazladır ve hava sıcaklıkları üç gruba ayrılır. 900 m altı yüksekliğe sahip yerler sıcak alan, 900-1980m arası ılıman, 1980 m üstü ise soğuk alan olarak adlandırılır. Sıcak iklim kuşağında yer alan ülke dağlarının doruklarında her zaman kar vardır. Ülke topraklarının yarıya yakını sık ormanlarla kaplıdır.

» Kolombiya Sağlık Bilgileri

Kolombiya sağlık sisteminde özel sigorta hâkimdir. Öğrenciler Kolombiya geçerli olan sağlık sigortasını kendi ülkelerinden almalıdırlar. Kolombiya’da sigorta, bazı kredi kartlarını kabul etse de, birçok hastane hala, nakit ödeme gerektirmektedir.

» Popüler Kentler

Bogota, Cali, Medellin Kolombiya’nın başlıca şehirleridir.

“Bogota”

Kolombiya'nın ve Kolombiya'daki Cundinamarca departmanının başkentidir. Şehir içinde 6,8 milyon kişi nüfusu ve aglomerasyonda 7,9 milyon kişi nüfusu ile Bogota, Kolombiya'nın en büyük şehri ve Güney Amerika'nın en hızlı büyüyen metropollerinden biridir; 2008'den itibaren Bogota dünyanın en büyük 36. şehridir. Ayrıca dünyanın en kalabalık 33. yeridir. Bogota’nın rakımından dolayı La Paz ve Quito'dan sonra dünyanın en yüksek üçüncü başkentidir.

Bogotá metropolü, ülkenin "Başkent Bölgesi"'dir (İspanyolca: Distrito Capital, kısaca D.C.); böylece doğrudan merkez hükümeti tarafından idare edilmektedir ve Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington, D.C.'ye benzeyen özel bir statüye sahiptir. Bogota, ülkenin ana ulaşım noktasıdır ve bir sürü üniversitesi, lisesi, müzesi ve abidesi ile Kolombiya'nın en önemli iktisadi ve kültür merkezidir.

“Cali”

Cali, Güneybatı Kolombiya'da ekonomik, endüstriyel ve tarım merkezi oluşturur. 1536 yılında kurulan Cali Amerika'nın en eski şehirlerinden biridir. Şehir "Salsa'nın başkenti" ya da “Cennetin Şubesi” olarak da adlandırılır. Şehir, yoğun olarak tarıma dayanan bir bölge olan Cauca Vadisi'nin merkezidir. Ağırlık noktası şeker kamışı üretimidir. Cali çevresi bölgesinin ekonomisini az sayıdaki aile domine eder.

Şehir, Medellín Karteli ile birlikte kokain ticareti yapan dünyanın en önemli ve kudretli uyuşturucu kartellerinden biri olan, Cali Karteli ile ünlenmiştir. Uyuşturucu ticareti ve uyuşturucu ile bağlantılı şiddet suçları, kartelin dağılmasına rağmen hala daha önemli rol oynamaktadır.

“Medellin”

Medellín, Kolombiya'nın kuzeybatı kesiminde, Antioquia ilinin merkezi kentidir. Orta Cordillera'nın ılıman Aburra Vadisinde, Porce Irmağı kıyısında, deniz düzeyinden 1.538 m yükseklikte yer alır. Bogota'dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir.

1616'da San Lorenzo de Aburra adıyla içinde bulunduğu vadinin adını alarak kurulmuştur. 1675'te Medellin adını almıştır ve sömürge döneminden kalma yapılar çok azdır. 1826'da Antioquia ilinin yönetim merkezi ilan edilmişti 20. yüzyılın sonlarında uluslararası yasadışı kokain ticaretinin merkezi haline gelmiştir.

Ayrıca büyük uyuşturucu imparatoru Pablo Escobar'ın doğup büyüdüğü ve imparatorluğunu yaydığı yerdir.

» Görülecek Yerler

Cali Hayvanat Bahçesi, Ulusal Kahve Parkı, Tayrona Ulusal Doğal Parkı ve Altın Müzesi Kolombiya’da görülecek başlıca yerlerdir.

“Cali Hayvanat Bahçesi”

Cali Hayvanat Bahçesi Cali kentinde bulunmaktadır. 1981 yılında hayvanları besleme ve onlarla ilgilenmek amacıyla kurulmuştur. Cali Hayvanat Bahçesi doğa ve bu Güney Amerika ülkesinin kültürü ile doğrudan temas ve benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Aynı zamanda Kolombiya Halkını biyoçeşitliliği korumaya yardımcı ve çevresel sosyal vicdanı oluşturmaya yardımcı, eğitici eğlenceli araştırma programları içermektedir.

“Ulusal Kahve Parkı”

Ulusal Kahve Parkı, büyük bir eğlence parkıdır. Burada her yerde farklı kahve bitkilerini görebilirsiniz. Kolombiya dünyanın en iyi kahve yapan ülkesidir. Kahve Park, Tapao köyünden bir kilometre uzaklıktadır ve ilk olarak 1994 yılında açılmıştır. Park etrafında yürüyüş için büyük bir yürüyüş alanı ve parkın içinde etrafı görebileceğiniz bir kule bulunmaktadır.

Park, kahve üretim süreci ve geleneksel evleri ile güzel bir manzara içine ilginç bir bakış açısı sunmaktadır.

“Tayrona Ulusal Doğal Parkı”

Tayrona Milli Parkı 1864 yılında kurulmuştur ve Kolombiya kuzeyinde, Santa Marta kentine sadece 34 Km uzaklıkta Karayip kıyısında yer almaktadır. Karayip bölgesi büyük ve doğal kültürel bir hazinedir. Uzun zaman önce, avcı ve toplayıcı küçük grupların bu parkta yaşadığı ve VI ve VII yüzyıla doğru, ünlü Tayrona kabilesi tarafından işgal edildiği bilinmektedir.

Tayrona Ulusal Doğal Parkı, Hindistan ağaçları ile çevrili, beyaz kumlu plajları, tropik ormanları ve mercan kayalıkları ile nefes kesici güzelliktedir. Kültür, tarih, şehir hayatı, orman ve deniz kombinasyonunu bir arada yaşayabileceğiniz harika bir gezidir.