"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Meksika Dil Okulu, Meksika Üniversite

Meksika Dil Okulu, Meksika Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “Meksika'da Dil Okulu”)

Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey ve Orta Amerika ülkeleri Belize ve Guatemala ile güneyde bir sınır bir sınır paylaşan bir Kuzey Amerika ülkesidir. Ülke ayrıca Pasifik Okyanusu ve Meksika Körfezi ve Karayip Denizi ile kısa bir sahil şeridi ile çok uzun kıyıları vardır. Meksika dünyanın her yerinden, özellikle ABD ve Kanada gezginler için çok popüler bir tatil yeridir ve Latin Amerika'daki tüm ülkelerin turizm en kazanır. Birçok etnikli bir toplum ek olarak, ülkenin pırıl pırıl okyanus suları ve sağlam çöller ve muhteşem dağlara plajları doğal özellikleri geniş bir yelpazesine sahiptir. Büyük sanayi yiyecek ve içecek, tütün, kimyasallar, demir ve çelik, petrol, madencilik, tekstil ve giyim, otomobil, dayanıklı tüketim malları ve turizm içerir. Meksika dünyanın nüfus tarafından büyük İspanyolca konuşan bir ülkedir. Meksika 1 federal bölge ile 31 eyaletten oluşmaktadır

ABD ve Kanada'yla beraber NAFTA'yı oluşturan ülke, hızlı nüfus artış oranı, yüksek işsizlik gibi tipik bir gelişmekte olan ülke görünümündedir. ABD'de yaklaşık on beş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.

Yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlar. Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulur. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanılır.

Meksika kültürü İspanya tarafından uzun kolonizasyon yansıtan, İspanyol kültürü ile yerli kültürleri karıştırır. Kültürü de ağır ABD etkilenir. Görsel sanatlar ve film ile birlikte geleneksel dansları, geleneksel ve modern müzik hem de birlikte çok popüler eğlence seçenekleri bulunmaktadır. Meksika mutfağı teknikleri ve yerli ve İspanyol geleneklerinden lezzetlerini bir araya getiriyor ve diğer gıdalar arasında pirinç, et, sarımsak, soğan, vanilya, avokado, domates, ananas, kabak ve fasulye, içerir. Spor futbol ve büyük kalabalıklar çizim beysbol ile çok popülerdir. Buna ek olarak, Amerika'da Meksika'nın merkezi konumu Kuzey ve Güney Amerika'da hem de seyahat noktası kapalı büyük bir atlama yapar.

Meksika mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir. Teksas (ABD) yemekleri de dâhil olmak üzere en altı mutfağı vardır. Çoğu büyük Meksika şehrinde uluslararası yemekleri bulmak da mümkündür. Aztek'ler tarafından tüketilen çikolata içeceği de İspanyol kâşifler aracılığıyla Avrupa'ya kadar ulaşmıştır. İspanyollar Meksika'ya beraberlerinde Arap etkisini de getirmişler ve bu etki Meksika yemeklerine yansımıştır. Yemeklerin çoğunda mısır ve fasulye kullanılmaktadır. Meksika yemekleri acı olarak bilinmekle beraber, esas acı tatlar yemeğin yanında sunulan soslara saklanmaktadır. Ulusal bir baharat olan cilantro (koriander), çorbalara ve et yemeklerine özel bir tat katmaktadır.

» Meksika Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 112,3 Milyon 

Yüz Ölçümü: 1.972.550

Başkent: Meksiko

Para Birimi: Meksika Pesosu

Telefon: Ülke kodu: 52, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller: İspanyolca

Din: 96% Roman Katolik

İrlanda Zaman Dilimi: İrlanda’nın zaman dilimi UTC/GMT -5 saat.

Saat Farkı: 8 saat geri

Uçuş Süresi: 17 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 911

Elektrik: 120 Volt, 60 Hz.

» Meksika Vizesi

Meksika'da fazla 6 ay süreyle eğitim görmeyi isteyen uluslararası öğrenciler vize almalıdır. Öğrenci kendi ülkelerinde Meksika büyükelçiliği veya konsolosluğuna şahsen vize başvurusu gerekir. Meksika'ya okumaya gelen öğrenciler 30 gün içinde yabancılar ulusal bürosuna kayıt yaptırmak zorundadır.

» Çalışma İzni

Yabancı öğrencilere çalışma izni verilmemektedir.

» Yaşam Maliyetleri

Meksika'da yaşam maliyeti çok düşüktür. Tek yatak odalı daireler 200-300 $’a kiralanabilir.

» Meksika Hava Durumu

Ilıman iklime sahip ülkede pek çok yetişkin Meksikalı kar görme fırsatı bulamamışlardır.

» Meksika Sağlık Bilgileri

Meksika’daki sağlık sorunlarının çoğu beslenme ve hava kirliliği kaynaklıdır. Meksika’ya gelmeden önce geçerli bir sağlık sigortası yaptırmanız yararlı olacaktır.

Tanınmış ve büyük restoranlara güvenebilirsiniz ama sokak satıcılarından yiyecek ve içecek alırken dikkatli olmanız gerekir. Çok zorunda kalmadıkça sokak tezgâhlarından yiyecek alışverişi yapmayın. Aldığınız sebze ve meyveleri içme suyuyla yıkayın ve mümkünse kabuklarını soyarak tüketin. Musluk suyunun içilmediğini de aklınızdan çıkarmayın.

Meksika’da karşılaşabileceğiniz sağlık sorunları şehrin ikliminden, hava kirliliğinden ve yüksek irtifadan da kaynaklı olabilir. Meksika’nın yüksek irtifada bir şehir olması, havasının kuru olması ve hava kirliliğinin fazla olması; baş dönmesi, boğaz ağrısı, gözlerde aşırı sulanma ve burun akıntısına sebep olabilir. Bu sorunlar genellikle şehre geldikten bir süre sonra etkisini kaybeder fakat devam eden sorunlar için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız yararınıza olacaktır.

» Popüler Kentler

Mexico City, Guadalajara, Monterrey, Leon

“Mexico City”

Meksiko Meksika'nın başkenti ve en büyük şehridir. Anâhuac'ın yüksek platolarından birinde, 2.250 m yükseltide bulunan federal yönetim bölümünün merkezidir. Nüfusu yaklaşık 6-7 milyondur.

1325 yılında kurulan kent, Tenochtitlan adıyla Aztek İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. Bu küçük göl köyü, özellikle Itzcoatl'ın hükümdarlık döneminden (1428-1440) başlayarak Aztek devletinin güçlenmesine bağlı olarak gelişmiştir.

“Guadalajara”

Guadalajara Meksika'nın güneydoğu kesiminde, Jalisco eyaletinde tatil kenti, aynı adlı eyaletin başkenti şehir. Güney doğusunda olup 2.109.049 metropolitan alan nüfusu ile ülkenin dördüncü büyük şehridir.

Kentte bir üniversite, 16. - 17. yüzyıllardan kalma, Meksika'nın en güzel katedrallerinden biri, barok kiliseler ve Orozco'nun duvar resimleriyle süslü neoklasik anıtlar bulunur. Çömlekçilik, dokumacılık, kundura yapımı, besin maddeleri gibi hafif sanayi ve metalurji sanayii gelişmiştir. Ayrıca büyük bir ticaret merkezidir.

“Monterrey”

Monterrey deyince ilk akla gelen şehrin etrafına kurulduğu yüksek dağ sırasıdır. Cerro de la Silla adı verilen bu dağı neredeyse şehrin tüm köşesinden görebilirsiniz. Cerro de la Silla Türkçede 'semer tepesi' anlamına gelir, dağın tepesinde oluşturduğu şekil tıpkı bir at semerine benzer.

Monterrey'lilere Meksika'da Regio veya Regio Montana derler. Tüm Meksika eyaletlerinde olduğu gibi kendilerine özgü aksanları, kelimeleri, kültürleri ve yemekleri vardır. Monterrey'liler ayrıca genellikle cimri olmakla da meşhurdurlar. Bununla alakalı sayısız fıkraya konu olmuşlardır. Cimriliğin genetiği var mıdır bilinmez ama derler ki eski zamanlarda bu bölgede yaşayan insanlar zor mevsim şartları nedeniyle ellerindekini hep biriktirme ve zor günler için saklama alışkanlığını edinmişler. Bu nedenle diğer eyaletlerdeki insanlar kadar rahat harcama alışkanlığına sahip olmadıkları söylenir. Zor mevsim şartları demişken çok soğuk kış mevsiminden ve çok sıcak ve kuru yaz mevsiminden bahsetmek olmaz. Örneğin sabahın 7-8inde 20 derecelik bir sıcaklık bu şehirde bazen çok normaldir.

“Leon”

Meksika’nın kuzeydoğu eyaletlerinden biridir. Eyalet, İspanya'daki eski bir krallığa atfen adlandırılmıştır. Kuzeyde ve doğuda Tamaulipas eyaletiyle, güneyde San Luis Potosí eyaletiyle ve batıda Coahuila eyaletiyle komşudur. Kuzeyde, Nuevo León ile ABD'nin Teksas eyaleti arasında 15 km.'lik (9 mi) bir sınır mevcuttur. Nuevo León'un başkenti Monterrey'dir. Diğer önemli şehirler ise Guadalupe, Santa Catarina ve San Nicolas de los Garza’dır.

» Görülecek Yerler

Ulusal Antropoloji Müzesi, Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi, Zocalo Meydanı, Üç Kültür Meydanı,  Teotihuacan Antik Kenti

“Ulusal Antropoloji Müzesi”

Meksika'nın başkenti Mexico şehrinin içindeki Chapultepec Park'ında yer almakta olup içerdiği Güneş Taşı (Aztek Takvimi olarakta bilinir) ve de 16. yüzyıl Aztek Xochipilli heykelciği gibi eserler itibarı ile dünyaca ünlüdür.

“Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi”

El Palacio de Bellas Artes (Güzel Sanatlar Sarayı, Meksika) Meksika Şehri'nin en önemli opera binası olup içerdiği Diego Rivera, Rufino Tamayo, David Alfaro Siqueiros ve de José Clemente Orozco gibi duvar ressamlarının eserleriyle ünlüdür. Bina art nouveau tarzında olup İtalya'dan getirtilen mermerlerle döşenen iç dekorasyonu ayrıca görülmeye değerdir.

“Zocalo Meydanı”

El Zocalo; kuzeyden güneye 220, doğudan batıya 240 metrelik bir alanı kaplamaktadır ve Dünyanın en büyük meydanlarından biri olma özelliğine sahiptir. Centro Historico bölgesinin kalbinin attığı meydanı pek çok önemli yapı çevrelemektedir. El Zocalo Meydanı aynı zamanda Plaza de la Constitucion olarak da bilinir. 

Meydan; El Zocalo adını, burada yapımına başlanan ama tamamlanamayan bir heykelden almıştır. El Zocalo İspanyolca “temel, taban” anlamına gelir. Yapılmak istenen heykelin sadece taban kısmı tamamlanabildiği için bu ad benimsenmiştir.

Meydan, Azteklerden bu yana sürekli farklı amaçlarla kullanılmış, kimi zaman engizisyon mahkemesine kimi zaman seyyar satıcılara ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise meydan; doğusunda Palacio Nacional, kuzeyinde Catedral Metropolitana ve güneyinde hükümet binalarıyla çevrilmiştir.

“Üç Kültür Meydanı”

Meksika’nın diğer bir ilginç köşesi Üç Kültür Meydanı. Buraya Üç Kültür Meydanı denmesinin nedeni Azteklerin Savaş Tanrısı Huitzilopochtli ve Yağmur Tanrısı Tlaloc için yapılmış tapınakların kalıntıları ile İspanyol koloni dönemi katedrali ile modern Meksika’nın alışveriş merkezinin adeta birbirinin içinde olmasından kaynaklanıyor. Mexico City’de akşamüzerleri renkli giysileri ile Mariachiler, Meksikalılar ve turistler Garibaldi Meydanında buluşuyorlar. Meksika’nın Yucatan bölgesi, Tuxtla Guiterrez, San Cristobal, Palenque, Merida, Uxmal ve Chicken Itza ile çok popüler.

“Teotihuacan Antik Kenti”

Teotihuacan (Teotihuakan) günümüzde Kolomb öncesi Kuzey Amerika’nın en ünlü kenti olarak kabul edilmektedir. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim metropolun kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Kentten söz eden hiyeroglifik olmayan hiçbir metin ve belge bulunmamaktadır.