"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Polonya Üniversite

Polonya Üniversite

 

» Genel Bakış

Polonya Cumhuriyeti Kuzey Avrupa’da 49° -54° 50’ kuzey enlemleri ve 14° 08’ -24° 09’ doğu boylamları arasında yer alan ve Merkezi Doğu Avrupa’nın en geniş ve en kalabalık ülkesi olan bir cumhuriyettir. Doğusunda Rusya, güneyinde Çek Cumhuriyeti, Batısında Almanya ve kuzeyinde Baltık Denizi yer almaktadır. Osmanlıların Lehistan dedikleri ülkedir. Polonya'nın başkenti 1,7 milyon nüfuslu Varşova kentidir. Ülkenin resmi dili Polce (Lehçe) ve yönetim biçimi ise cumhuriyettir. Toplam nüfusu 38 milyon kişidir. Ülke 312.679 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. Ayrıca yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla da dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülke konumundadır.

Polonya Devleti, 10. yüzyılın ortalarında ortaya çıkmış ve 963 yılı ülke tarihinin başlangıcı olmuştur. Polonya ve Vistula nehirleri arasında yaşamış olan İslav kabilelerinin kurmuş olduğu bir devlettir. O zamanki bu İslavlara “yayla insanları” manasına gelen “Polane” deniyordu. Zamanla bu isim Polonya haline dönüşmüştür. Polonya 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar geçen süre içinde Avrupa’da güçlü bir devletti. “Üç parçalanmadan” ilki 1772 tarihine kadar olan çeşitli hanedanlıklar idaresindeydi. Bu tarihten itibaren Polonya’nın çöküş dönemi başlamıştır. 1772 tarihinde Prusya, Rusya ve Avusturya, ülke topraklarını aralarında paylaşmışlardır. Bunu 1793 ve 1795 paylaşmaları da takip etmiştir. Birinci Dünya Harbinden ve uzun mücadele ve sıkıntılardan sonra 1918 yılında Versay Antlaşmasıyla bağımsızlığını sağlamıştır.

Polonya, bir ova görünümündedir. Güney sınırlarını teşkil eden Karpat Dağları haricinde ülke toprakları deniz seviyesinden yaklaşık 300 m kadar yüksektedir. Ülke esas olarak, güneyde Çek Cumhuriyeti sınırını teşkil eden dağlardan doğan ve Baltık Denizine dökülen Odra ve Vistula nehirlerinin vadilerini ihtiva etmektedir. Güney sınırındaki dağlar iki ayrı sistem halindedir.

Polonyalılar İslav ırkındandır. Nüfusun en eski kaynağını 10. yüzyılda “Polane” adı verilen İslav kabileleri meydana getirir. Yaklaşık olarak 37.875.000 nüfusa sahip bir ülkedir. Nüfusun % 98’ini Polonyalılar meydana getirmektedir. Geri kalan küçük bir bölümünü ise Almanlar, Ukraynalılar ve Byelorussianalılar teşkil eder. Polonyalıların % 65’e yakını genç olup, 15 ila 60 yaş grubu arasındadır. Nüfus yoğunluğu 121 olup, yıllık nüfus artışı % 1’dir.

Polonya Avrupa’nın parlayan yıldızıdır, özellikle öğrenciler için. Ucuz olması, kültürü, insanları ile öğrencilere çekici gelmektedir.

Adam Mickiewicz, Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Polkowski, Adam Zagajewski, Julian Kornhauser, Ewa Lipska ve Rafal Wojaczek gibi tanınmış yazarları vardır. Ayrıca, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz ve Wisława Szymborska Nobel ödülü alan edebiyatçılarıdır.

Polonya’nın en ünlü sanatçısı, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış besteci ve piyanist Fredric Chopin‘dir.

» Polonya Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 38.540.000

Yüz Ölçümü: 312.679

Başkent: Varşova

Para Birimi: Złoty

Telefon: Ülke Kodu 48, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller: Lehçe

Din: Katolik %90; Diğer Hıristiyan Mezhepleri

Polonya Zaman Dilimi: Polonya’nın zaman dilimi UTC/GMT +1 saat.

Saat Farkı: -1 saat

Uçuş Süresi: İstanbul – Varşova arası 22 saat 18 dakika

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 999

Elektrik: 220V, 60 Hz.

» Polonya Vizesi

3 aydan daha uzun süreli bir eğitim için giden öğrencilere D tipi Schengen vizesi verilmektedir. Daha kısa süreli eğitimler için C tipi vize verilir. Yeşil pasaport sahibi öğrenciler eğer eğitimleri 90 günden kısa ise vizeden muaftır.

Polonya öğrenci vizesi başvurusu işlemlerine yoğunluk göz önüne alınarak gitmeyi planladığınız tarihten en az 2 hafta önceden başvuruda bulunmanız tavsiye edilir. Bazı vize başvuru evraklarının Lehçe çevrileri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.

» Çalışma İzni

Polonya’ya ‘D-Kalış Vizesi’ ile gelen öğrencilerin, hemen çalışmaya başlaması ‘yasal olarak’ mümkün değildir. Çünkü sadece öğrenci belgeniz ile gelmiş bulunmaktasınız. Çalışmak için ise; oturum Kartı almanız gerekiyor. Oturum Kartına sahip bir yabancı, kart süresi boyunca Polonya sınırları içerisinde kalabilir, okuyabilir, çalışabilir, Avrupa sınırları içerisinde sorunsuzca geçişler yapabilir, herhangi bir problem durumunda orada oturumunuz olduğu için sorunsuzca probleminizi çözebilirsiniz.

» Yaşam Maliyetleri

Polonya Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen yaşam masrafları oldukça düşüktür. Polonya’nın para birimi Zloty’dir. 1 Türk Lirası, 1,75 Zloty’e karşılık gelmektedir. Barınma, gıda, ulaşım, kırtasiye vb. masraflar ortalama 800TL-1200TL arasında değişmektedir. Ayrıca yurt masrafları standartlarına göre değişiklik göstermekte ve 180TL-380TL arasında değişmektedir

» Polonya Hava Durumu

Polonya’da yaz ayları sıcak, kış ayları soğuk ve uzun sürer. Yaz mevsimi için Haziran ayı sıcaklık ortalaması 18°C ila 20°C arasındayken, kış mevsimi için Ocak ortalaması ise -5°C ila -2°C arasındadır. Kuzey ve doğuda kış ayları oldukça sert geçer. Ülkenin çoğu bölgesinde yağan kar, uzun süre erimez ve öylece kalır. Yaz aylarında, çok sık sağanak yağışlar olur.

» Polonya Sağlık Bilgileri

Polonya’da devlet üniversitelerinde yâda devlet tarafından tanınan üniversite / yüksekokullarda okuyan öğrenciler sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Sağlık sigortası hastane ve doktor masraflarının tamamını kapsar. Polonya’da eğitim türü ne olursa olsun öğrenci olarak gelen herkes bulunduğu eyaletin sigorta kurumuna kendisini kaydettirmesi gerekir. Üniversitenin hazırlık dil kursuna katılan öğrenci, kurs kaydını yaptırdıktan sonra öğrenci belgesi ve kurs kayıt belgesiyle birlikte sosyal sigortalar kurumuna öğrenci sigortası için başvuruda bulunur.

» Popüler Kentler

Varşova, Krakow, Poznan

“Varşova”

Polonya’nın başkenti olup, aynı zamanda bu ülkenin en büyük şehridir. Vistül Nehri üzerinde yer alan şehir Baltık Denizi’nden yaklaşık 360 kilometre; Karpatlardan ise 300 kilometre uzaklıktadır. Haziran 2009 tarihi itibari ile 1.711.466 kişilik bir nüfusa sahip olan şehrin Varşova Metropol Bölgesi sınırları içindeki nüfusu ise yaklaşık 2.785.000’dir. Şehir 516,9 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin şehirleri arasında Varşova nüfusu bağlamından en büyük 9. şehirdir.

Varşova aynı zamanda bir Feniks şehri olarak bilinmektedir. Mitolojide “feniks” kuşunda olduğu gibi, İkinci Dünya Savaşı’nda %80’i harap olan bu şehir, hem Polonyalıların hem de Sovyetler Birliği’nin yardımıyla yeniden inşa edilmiştir. Şehir, Varşova Konfederasyonu, Varşova Paktı, Varşova Düklüğü, Varşova Konvansiyonu, Varşova Anlaşması ve Varşova Ayaklanması gibi ünlü oluşumlara veya olaylara ismini vermiştir.

 “Krakow”

Krakow, Varşova'dan sonra Polonya'nın en büyük ikinci şehridir. Polonya'nın güneybatısında bulunur. Güney ve batı sınırına yakın olması nedeniyle Almanya ve Çek Cumhuriyeti'ne yakındır. Polonya'nın kültürel başkentidir. Dolayısıyla bizdeki İstanbul'un karşılığı, Polonya'da Krakow'dur. Polonya’nın güzel, temiz, öğrenci şehridir. Piyanist filminin de dekoru olmuş kenttir. Kentin merkezindeki meydan Avrupa'nın en büyük meydanlarındandır. İrili ufaklı öğrenci kafeleri ve jazz lokalleriyle Krakow, sanat elçiliğine soyunmuş görüntüsü vermektedir. Kesinlikle ucuz bir şehirdir. Avrupa'nın en Katolik ülkesi olarak bu havayı kesinlikle hissettirir. Caddelerinde birçok genç din görevlisi, peder adayı vs. insanlar özel kıyafetleriyle dolaşırlar, kiliseler toplum hayatında aktif rol oynamaktadır, konserler düzenlenir ve bu gelir kiliseye aktarılır. Aynı zamanda Kiliseler pazarları tıklım tıklım dolmaktadır. Polonya'nın en fazla dindar şehridir.

“Poznan”

Orta-batı Polonya'da bir şehirdir ve Wielkopolska ilinin merkezdir. Warta Nehri etrafına kurulmuş olması şehri önemli tarihsel, ticari, endüstriyel ve eğitim alanında önemli bir merkez yapmaktadır. 597.900 nüfusu ile Polonya’nın 5. en büyük kenti olan Poznań, aynı zamanda ülkenin en büyük 4. ekonomik merkezidir. Poznań ortaçağdan beri önemli bir ticaret merkezi olmuştur. 19. yüzyılın başından itibaren ağır sanayi büyümeye başlamıştır ve bu tarihlerde önemli birkaç fabrika kurulmuştur. Bugünlerde Poznań Almanya ile ticarette önemli şehirlerden birisidir. Birçok Batı Avrupa firmaları Polonya pazarına girişte, ilk Poznan ile giriş yaparlar.

» Görülecek Yerler

Toplama Kampı, Wieliczka Tuz Madenleri, Muskauer Park, Ahşap Kiliseler görülmesi gereken başlıca yerlerdir.

“Toplama Kampı”

Nazi Almanya’sı tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampıdır. Auschwitz-Birkenau’ya tüm Avrupa’dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir. Bunların, 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyonunun öldürüldüğü tahmin edilmektedir. 1979 yılında UNESCO ’nın İnsanlığın Kültür Mirası listesine eklenen bu iki kampın kalıntıları ve Yahudi mezarlığı, Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost anma mekânı olarak kamuya açılmıştır.

 “Wieliczka Tuz Madenleri”

13. yüzyıldan günümüze gelen bu tarihi yapı, Dünya’nın en eski madeni olarak tanımlanmaktadır. Şuanda Müze olarak hizmet de veren ve rehber ile ziyarete açık olan Wieliczka Tuz Maden’inde dönemin üzerinde teknoloji kullanılmıştır. Ayrıca gezinin bittiği yerde İnternet erişimli restoran bulunmaktadır. Gizemli labirentler içerisinde olan madende yapılan normal gezinin uzunluğu 3,5 km’dir. Bilgilere göre, madenin sonu 300 km derinliğe kadar uzanmaktadır. Ayrıca ziyaretçi yolunun sonunda da bir Katedral yer almaktadır.

“Muskauer Park”

Avrupa’da peyzaj tasarımının en güzel örneklerinden birisidir. Muskauer Park, Almanya ile Polonya arasında sınır teşkil eden Lusatian Neisse’de yer almaktadır. Amerika ve Avrupa’da peyzaj mimarisinin gelişimini etkilemiştir. ‘Bitki ile yapılan bir tablo’ olarak tasarlanan yerel bitkilerin avantajları kullanır ve büyüleyici bir yürüyüş için ideal bir yer olmaktadır. UNESCO tarafından ise 2004 yılında Dünya Mirası listesine adı yazılmıştır.

Ahşap Kiliseler”

Polonya’nın güneyinde bulunan ahşap Kiliseler, ortaçağ teknikleriyle inşa edilmişlerdir ve şuanda da Katolik Kilise geleneğinin temsil etmektedirler. Bu Kiliseler soylu aileler tarafından desteklenmiştir.