"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Portekiz Dil Okulu

Portekiz Dil Okulu

» Genel Bakış 

Portekiz Cumhuriyeti, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir.  Portekiz 1976 yılında kabul edilen anayasaya göre yönetilen demokratik bir cumhuriyettir. Portekiz, Akdeniz iklimine sahiptir. Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biri olan Portekiz’de yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 15 °C ve güneyde 18 °C’dir. Bahar ve yaz mevsimlerinde güneşli, sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmurlu ve rüzgârlıdır.

Portekiz üniversiteleri 1290 yılından beri eğitim vermektedir. Üniversiteler fakültelere bölünmüştür. 2011 yılından itibaren geçerli olmak üzere Bologna süreci uygulamasına geçilmektedir. Bologna Süreci, tüm Avrupa'da yüksek öğretim ve akademik konularda standartlar geliştirmek ve ayrılıkları en aza indirgeyerek eğitim sistemlerini bağdaştırmak ve Avrupa'da birbiriyle tam uyumlu bir yükseköğrenim alanı yaratmak amacıyla oluşturulmuş bir programdır.

Portekiz Akdeniz’den geçen çeşitli medeniyetlerin ve Keşif Çağı’nda dünyanın değişik bölgelerinde etkileştiği medeniyetlerin etkisiyle kendine özgü bir kültür geliştirmiştir. Portekiz müziği çeşitli tarzları barındırır. En tanınanı, genellikle Portekiz gitarı ile anılan, özlem ve hasret duyma duygusuyla özdeşleşen, melankolik şehir müziği Fado’dur.

Portekiz mutfağı, pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık kullanılan çeşitli tariflerle zengin bir mutfaktır. Portekizlilerin özellikle Morina Balığı ile yapılmış yemekleri çok sevdikleri ve Portekiz’de bu yemeklerin yılın her günü için farklı olmak üzere 365 değişik şekilde pişirildiği söylenir.

Futbol Portekiz’de en popüler spor dalıdır. Ekim 2011 itibariyle Portekiz Milli Futbol Takımı, FIFA Dünya Sıralaması’nda 8. sıradadır.

 Portekiz’de yaz mevsiminde festivaller önemli yer tutar. Her şehrin ve kasabanın kendi festivali vardır. Özellikle Haziran ayı festivalleri çok popülerdir. Bu aydaki festivaller  Popüler Azizler diye bilinen üç azize adanır ve tüm Portekiz’de yapılır. Pagan gelenekten gelen bu festivallerin azizlerle nasıl birleştirildiği bilinmemektedir. Büyük olasılıkla Hristiyanlık bölgeye yayılmadan önce bu eğlenceler Roma tanrıları ya da yerel tanrılar adına yapılmaktaydı. Festivallerin ortak özellikleri şarap, geleneksel ekmek ve sardalya, düğünler, geleneksel sokak dansları, ateş, havai fişekler ve kutlamalardır.

» Portekiz Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 10.460.000

Yüz Ölçümü: 92.212 km2

Başkent: Lizbon

Para Birimi: Euro

Telefon: Ülke telefon kodu 351, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller:  Portekizce

Din: Hristiyanlık

Portekiz Zaman Dilimi: Portekiz’in zaman dilimi GMT+0 ‘ dır.

Saat Farkı: 2 saat

Uçuş Süresi: İstanbul – Lizbon arası yaklaşık 5 saattir.

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 112 numaralardan ulaşabilirsiniz.

Elektrik: 220-230 Volt ve 50 Hz'dir.

» Portekiz Vizesi

Portekiz için alınması gereken vize türü Schengen Vizesidir. Yeşil pasaport sahipleri Portekiz 90 güne kadar vizesiz giriş yapabilirler.

» Çalışma İzni

Portekiz’de yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur.

» Yaşam Maliyetleri

Portekiz’de yaşam masrafları diğer ülkelere göre orta seviyededir. Öğrenci otelleri aylık 500-750€ arasında değişmektedir. Kiralık daireler ise aylık 250-450€ arasında değişir. Konaklama hariç aylık olarak yaşam masrafları ise 300-500€ arasındadır.

» Portekiz Hava Durumu

Akdeniz’e kıyısı olmamasına rağmen Akdeniz ikliminin tüm özelliklerine sahip olan, bunun yanında okyanus iklimi göstere Portekiz’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık, yağmurlu, ve rüzgarlı geçmektedir. Kış mevsiminde bile güneşli günler görülmektedir. Başkent Lizbon’ da temmuz ve ağustos aylarında gündüz 30 ile 35 derce arasında değişmekte, bazen sıcaklık 40 dereceyi bulmaktadır.

» Portekiz Sağlık Bilgileri

Portekiz’e seyahat edecek öğrenciler Avrupa Birliği ülkelerine giderken mecburi olan 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Bunun dışında dileyenler, kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmaktadır. Bu sigorta, Portekiz’de iken karşılaşılan sağlık problemleri açısından önemlidir. Portekiz’de sağlık giderleri oldukça yüksektir. Bu sebeple sigorta yaptırarak gidilmesi tavsiye edilir.

» Popüler Kent ve Merkezler

Lizbon ve Porto Portekiz’in başlıca şehirleridir.

 “Lizbon”

Lizbon, Portekiz’in başkenti ve en büyük şehridir. Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu olan Lizbon, Atlantik Okyanusu kıyısındadır. Lizbon bölgesi Avrupa Birliği ortalamasının üzerindeki refah düzeyi ile Portekiz’in en zengin bölgesidir. Avrupa’nın en renkli başkentlerinden birisi olan Lizbon, İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. Lizbon Avrupa’da en hızlı büyüyen metropolitan şehirlerinden birisidir ve Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 2050 yılında nüfus 4,5 milyon kişiye ulaşacaktır.

Lizbon, Avrupa’nın en sıcak başkentlerinden birisidir. Lizbon'da tipikbir Akdeniz iklimi görülür. İlkbahar ve yaz ayları genellikle güneşlidir. En yüksek sıcaklık 35 ile 40 °C, en düşük sıcaklık 15 ile 20 °C arasındadır. Kar yağışı ise Lizbon'da çok nadir görünen bir yağış şeklidir.

Lizbon’un kamu ulaşım ağı oldukça geniş ve güvenilirdir. Lizbon’da geleneksel hâle gelmiş bir ulaşım yolu tramwaydır. İlk olarak 19. yüzyılda hizmete alınan tramvaylar ABD’den ithal edildiği için americanos olarak adlandırılır. Bu ilk tramvaylar günümüzde Kamu Ulaşımı Müzesi’nde görülebilir.

Lizbon’da üç devlet üniversitesi ve bir enstitü bulunur. Bunlar  Lizbon’un en eski yüksek eğitim kurumu olan Lizbon Üniversitesi, Lizbon Teknik Üniversite ve Lizbon Yeni Üniversitesi ve ISTCE'dir. Doğa bilimleri, mühendislik, tıp, hukuk, eğitim, spor bilimleri, mimarlık ve sosyal bilimler üzerine eğitim verilmektedir. 

Her büyük şehirde olduğu gibi, Lizbon da birçok uydu kent ile çevrelenmiştir. Lizbon’a her gün çevresindeki yerleşim birimlerinden yaklaşık bir milyon insanın giriş yaptığı tahmin edilmektedir. Gece hayatının en yoğun olduğu yerler Cascais ve Estoril’dir. Sintra’da saraylar ve tarihî yerler bulunur.

» Görülecek Yerler

“Alfama”

Tarihi 12. Yy ‘a kadar dayanan eski Alfama mahallesi Lizbon’un mücevherlerinden biri sayılır. Mahalle, barındırdığı Arap ve Romalı unsurlar nedeniyle geçmişte yolculuk hissi uyandırır. Mahallenin adı hamam anlamına gelen Arapça El Hamma sözcüğünden gelmektedir. Oldukça dar ve dik olan sokaklarında hüzünlü melodileriyle geleneksel Portekiz müziği Fado’nun duyulabileceği birçok lokanta ve bar bulunur. Mahallenin yukarısında hem mahallenin hem de Tejo Nehri’nin tamamı bütün güzelliğiyle gözler önüne serilmektedir.

“Belem”

15 numaralı tramvay hattı,  Tejo Nehri boyunca batıya doğru tarihî Belem mahallesine ulaşır. Bu mahallede en ilgi çeken yapı Jeronimos Manastırı’dır. Yapımı sırasında her yıl 70 kg. altına mal olmuş ve baharat ticaretiyle finanse edilmiştir. Keşiflerle gelen etkilenmenin Gotik ve Rönesans  tarzlarıyla karışmasından oluşan Manuelin dönemi mimarinin tipik bir örneğidir. Bu yapının inşaatı 70 yılda bitirilmiştir. Mahallede ayrıca ilgi çekici olan Belem Kulesi de bulunmaktadır.

“Estaçao do Oriente”

Bu yapı Lizbon’un tren,  metro, otobüs ve taksi trafiğinin ana duraklarından birisidir. Estaçao do Oriente cam ve çelikten yapılmış sütunları palmiyeleri anımsatır ve hem gün ışığında hem de gece aydınlatıldığında yapıyı olağanüstü bir güzelliğe büründürür. Yapı İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanmıştır.

“Sintra”

Portekiz’in en bilindik kasabalarından biri Sintra. Masallardaki kasabaları andıran Sintra’da birbirinden güzel saraylar ve yapıtlar bulunur. Lizbon’dan yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan bu kasaba kesinlikle görülmeye değerdir.

“Algavre”

Çoğu zaman “Dünyanın En Güzel Yerleri” galerilerinde karşımıza çıkan bu muhteşem yer Portekiz’de yer alıyor. Algarve’nin Faro ilçesinde yer alan plajlar dünyaca ünlü. Faro’da bulunan bazı plajlara hiçbir araçla gidilemiyor. Sadece sandal kiralayıp gidebildiğiniz için el değmemiş, tertemiz ve harika uyumlu kayalıklarla oluşmuş kumsallara gidip süper bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

“Berlenga Adası”

Lizbon’dan 1,5 saat uzalıktaki Peniche kasabasından gidilen bu ada resmen cennet. Turistler tarafından pek bilinmeyen bu adaya dalga pek uğramıyor. Dingin sulara adanın en tepesinden baksanız dahi suyun dibini görebiliyorsunuz. Çok uygun fiyatlara sandal kiralayıp ada etrafında tur atarak çeşit çeşit okyanus balıklarını ve hayvanlarını görebilirsiniz.