"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Tayland Dil Okulu

Tayland Dil Okulu

 

» Genel Bakış 

Tayland, bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Batıdan Burma, doğudan Kamboçya, kuzeyden Laos ve güneyden Malezya ile komşudur. Güneyinde Tayland Körfezi, batısında Andaman Denizi vardır. Tayland, dünyanın 20. En kalabalık ülkesidir. Başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok’tur. Bangkok şehrini her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Tayland halkı Tay olarak adlandırılır. Tayland’da Tayların dışında, Çin, Khmer, Laos, Malay kökenli halklar da yaşamaktadır.

Tayland Krallığı, parlementer monarşi ile yönetilmektedir ve ülkenin başında Kral IX. Rama bulunmaktadır. Kral aynı zamanda silahlı kuvvetler başkanlığı da yapmaktadır. Tay geleneklerine göre, halk krala saygı duymak zorundadır.

Tayland'da insanlar birbirlerini selamlarken veya dua ederken avuç içlerini birleştirir ve başlarını öne eğerler. Tayland'da çoğu Hindu veya Budist kökenli birçok festival kutlanmaktadır. Tayland yeni yılında yapılan su festivali ve su ruhlarını onurlandırmak için yapılan  önemli festivallerdendir

Tayland'da gençler yaşlılara, fakirler zenginlere, öğrenciler öğretmenlere kesinlikle saygı göstermek zorundadırlar.

Tayland kültüründe başkalarına karşı tolerans göstermek ve çatışmadan kaçınmak son derece önemlidir. İnsanları eleştirmek, azarlamak, kavga etmek son derece ayıp sayılmaktadır. Tayland kültüründe anne, baba ve diğer aile büyüklerine saygının büyük önemi vardır. Çocuklar ailelerine destek olmakla yükümlüdürler. Sanuk adı verilen kavram Tayland kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Buna göre çalışılan işi mutlaka eğlenceli bir hale getirmek gerekmektedir. Aksi takdirde iş sıkıcı ve tekdüze olacaktır.

Hint, Çin ve Güneydoğu Asya mutfaklarının bir karışımı olan Tayland mutfağı dünya çapında meşhurdur. Tayland yemeklerinde, her bir yemekte ya da tüm sofrada, ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olmak üzere dört ana lezzetin dengesi gözetilir.

Asıl adı Muay Thai olan Tayland Boksu dünyaca ünlüdür ve Tayland'daki en popüler spor dallarından biridir.

Tayland halkının ilginç bir tarafı da kötü niyetli ruhlardan son derece korkuyor olmaları. Bu korkularından dolayı Tayland’ın dört bir yanında bulunan apartmanların camlarına dikkatlice bakarsanız, hemen hemen hepsinde en üst katında bile demir parmaklıkları görebilirsiniz, üstelik bu demir parmaklıkların evin içerisinden, camın gerisinden takılmış! Bu demir parmaklıklarla kötü ruhların içeriye girmediğine inanan halkın büyük bir çoğunluğu evlerinde bulunan küçük tapınaklara, gece yatmadan önce yiyecek bırakıyor. Böylelikle ruhların onlara zarar vermeyeceğine inanılıyor! Tayland’ın sıcak ve nemli havası sebebiyle, halk çamaşırlarını ütülemiyor. Yıkanan giyecekler, düzgün bir şekilde askılara asılıyor ve öylece kurumaya bırakılıyor ve kıyafetler ütülenmişçesine düzgün bir şekilde kuruyor. Bangkok’ta bulunan kanalların etrafında bulunan evler ise bir hayli ilginç. Şehir kanallarının içerisinde, suyun içine kurulan evler, Tayland yaşamı hakkında pek çok ipucu yakalamanıza neden oluyor. Kanal suyunun belirli dönemler yükselmesi sebebi ile yüksekte bulunan evleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Yüzen çarşı adı verilen çarşıya su taksileri ile gidip, suyun içinde bir sandaldan bir sandala alışveriş yapacaksınız. Kesinlikle pazarlık yapmanız gereken alışverişlerde, Tayland’ın tropik meyvelerinden tatmayı sakın unutmayın.

» Tayland Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 67.010.000

Yüz Ölçümü: 513.120 km2

Başkent: Bangkok

Para Birimi: Baht (THB)

Telefon: Ülke telefon kodu 66, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller:  Tayca

Din: Tayland Budizmi

Tayland Zaman Dilimi: Tayland’ın zaman dilimi GMT+5,5 ‘ tur.

Saat Farkı: 4 saat

Uçuş Süresi: İstanbul – Bangkok arası yaklaşık 9 saat

Acil Telefonlar: Polis 911, Ambulans 1669 ve İtfaiye 199 numaralardan ulaşabilirsiniz.

Elektrik: 220 Volt ve 50 Hz'dir.

» Tayland Vizesi

Tayland’da evlilik veya emeklilik sebebiyle uzun dönem kalmak, çalışmak veya iş kurmak ve öğrenci olarak bulunmak isteyenlerin göçmen olmayan Tayland vizesi almaları gerekmektedir. Eğitim görmek için öğrenci vizesi  ED sınıfı vizesi olarak verilmektedir. İlk etapta herhangi bir ülkedeki Tayland elçiliklerinden 90 gün süreyle alınan vize, öğrencilik sebebiyle Tayland’daki göçmen bürolarından vize 1 yıl uzatılabilmektedir. Ek olarak bankada 800 USD paranız olduğuna dair güvence istemektedir. 

» Çalışma İzni

Her ülkede olduğu gibi yabancı birinin çalışabilmesi için çalışma iznini alınması gerekmektedir. Çalışma vizesi ile aynı değildir. Çalışma vizesini Tayland dışındaki konsolosluklardan alabilirsiniz fakat çalışma iznini Tayland Hükümeti gerekli incelemeleri yaptıktan sonra uygun bulması durumunda vermektedir.

» Yaşam Maliyetleri

Tayland’ın turistik olarak en fazla tercih edilen ülkelerinden biri olmasının sebebi, her bütçeye hitap eden şartlara sahip olmasıdır. Uygun fiyatlara konaklama, yemek ihtiyaçlarınızı karşılama şansınız varken; çok lüks ve pahalı yerlerde yemek yemek ve konaklama seçenekleri de vardır.

» Tayland Hava Durumu

Tayland tropik iklime sahip bir ülkedir. Mevsimler kabaca üçe ayrılmaktadır. Kasım ve Şubat ayları arasındaki dönem serin mevsim olarak adlandırılmaktadır. Bu mevsimde sıcaklık ve nem aşırı yüksek değildir ve yağışlı gün sayısı azdır.

» Tayland Sağlık Bilgileri

Tayland, yurtdışından gelen öğrenciler için sağlık sigortasını zorunlu tutmamaktadır. Yüksek hava kirliliği yüzünden solunum ve akciğer hastalıkları son derece yaygındır. Bangkok'da çok sayıda batı standartlarına uygun otel konforunda hizmet veren özel hastaneler mevcuttur. Özel hastanelerin fiyatları oldukça yüksektir. Bir gecelik yatak ücreti tek kişilik odada 1.000 Doları bulmaktadır. Doktorların vizite ücretleri de 30-40 Dolar arasındadır. Sağlık sigortası uygulaması yaygın değildir. Ülkeye seyahat edeceklerin uluslararası sağlık sigortası yaptırması yerinde olacaktır. İlaç temini konusunda zorlukla karşılaşılmamaktadır. Türkiye'de bulunan hemen her gruptan ilacı bulabilmek mümkündür.

» Popüler Kent ve Merkezler

Bangkok Tayland’ın başlıca şehridir.

 “Bangkok”

Bangkok Tayland'ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayca Krung Thep  ismiyle kullanılır. Bu şehir, Chao Phraya Nehrinin doğusunda, Tayland Körfezi'nin hemen yanında bulunur.
Bangkok, 1782'de Kral I. Rama tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya'daki en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en hareketli şehirlerdendir. Asya'nın en kozmopolit şehirlerinden biridir.
Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization, WMO) Bangkok'u dünyanın en sıcak büyük şehri olarak kabul etmiştir.

 Bangkok aynı zamanda dünyanın en popüler turistik şehirlerinden biridir. Bangkok uluslararası alanda şehrin ismi olarak kullanılırken, Taycada da genel olarak, ismin kısa formu olan Krung Thep (Melekler şehri) kullanılır. Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Bangkok, Asya'nın en önemli turistik şehirlerinden birisidir. Turistler için çok sayıda konaklama seçeneği vardır. Lüks otellerin büyük bölümü Suhkumvit ve Silom gibi bölgelerde yer alırken, ünlü Khao San Road bölgesi sırt çantalı gezginler için ucuz konaklama seçeneklerine sahiptir. Khao San Road ve Patpong gece hayatının yoğun olduğu bölgelerdir.

Bangkok'ta iki adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Suvarnabhumi Uluslar arası Havaalanı ülkenin en büyük havaalanıdır. Eski havaalanı olan Don Mueang havaalanı ise günümüzde iç hat seferleri için hizmet vermektedir.

» Görülecek Yerler

“Wat Pho Tapınağı”

Wat Po, uzanan Buda tapınağı, Bangkok’un en büyük ve en eski tapınağıdır.  Bu anıt 15 metre yüksekliğinde 43 metre uzunluğundadır. Sağ kolu üzerine uzanmış, iki kutu şeklinde yastığa dayanmış durumdadır ve cam kristallerle süslüdür. 3 metre yüksekliğinde ve 4.5 metre enindeki ayaklarının altında sedef kakma ile yapılmış 108 uğurlu sembol bulunmaktadır. Anıtın üzerinde Tayland'ı temsil eden 7 katmanlı şemsiye bulunmaktadır. Koridorda bulunan 108 adet bronz kase Buda'nın 108 hayırlı durumunu simgeler. Ziyaretçiler bu kaselere para atarak kendilerine şans ve iyilikler getireceğine inanırlar. Yatan Buda bir hac merkezi olmasa da şehirdeki en popüler anıttır. Tayland gezisinde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

“Phuket”

Phuket, Güneydoğu Asya ülkesi Tayland'ın Dünyaca ünlü Turizm adasıdır. Başkenti Phuket City'dir. Phuket Uluslararası Havaalanı sayesinde Phuket'e dünya'nın her yerinden özellikle Batılı Turistler akın etmektedir.
Phuket'de Thai stili Budist evlilikler yapılabilir. Aynı zamanda Phuket denizin içersindeki küçük kulübeleri ve su altı sporları ile ünlüdür. Deniz suyu temiz olduğu için su altı görüşü çok uzun olmakla beraber dünyadaki en iyi 10 dalış sporu yerlerinden birisidir.
Phuket'de yerli halkın kullandığı Tayca erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı selamlaşma kelimeleri vardır. Tuk-Tuk denilen küçük taşıtlarla adada kolayca istenilen yere ulaşılır.
Ünlü James Bond adası buradadır ve dünyaca ünlü dizi Lost'un üçüncü sezon, sekizinci bölümü de burada çekilmiştir.

Ülkenin en büyük adası olan Phuket Adası, Tayland’da en fazla turistin geldiği bölge olarak tanımlanmaktadır. Birbirinden güzel sahilleriyle, güneşin tadını doyasıya çıkaracağınız bu adada, keyifli vakit geçirebilmek için birçok alternatif bulunmaktadır. Bungy Jumping ile adrenalininizi en yüksek seviyeye çıkarabilir, filler ile yapacağınız trekkingte adanın dört bir yanını keşfedebilir, deniz sporları yaparak, okyanusun tadını çıkarabilir, Thai mutfağını öğrenmek için düzenlenen kurslara katılabilir ve dağ bisikletleriyle tura çıkabilirsiniz. Yağmur ormanlarını görebilir, ananas ve hindistancevizlerini yetiştirildikleri yerde yiyebilir ve Uzakdoğu’nun mistik havasına kendinizi kaptırabilirsiniz.

“Thai Evi ve Mansion Müzesi”

Bu muhteşem Thai stili ev, İkinci Dünya Savaşı sonunda Tayland’a gelip ipek ticaretini canlandıran Jim Thompson tarafından yapılmıştır. Bay Thompson’un inanılmaz asya antikaları koleksiyonu görülmeye değerdir. Mansion müzesinde, 19. ve 20.yy hanedanlığına ait hazineler sergilenmektedir. Alman bir mimar tarafından tasarlanan bina, Thai ve Avrupa mimarisinden detaylar taşımaktadır. Kral V. Raman’ın ölümünden sonra kapatılan yapı, Kraliçe Sirikit tarafından, 1982’de müze olarak yeniden açılmıştır. 

“Koh Samui”

Koh Samui Adası Tayland Körfezi’nde karaya yaklaşık 15 km mesafede yer alan bir adadır. Tüm adayı saran hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile cennet adası olarak anılır. Bina yükseklikleri, herhangi bir hindistan cevizi ağacını geçemez. Adanın başkenti Nathon'dur ve buradan ana karaya ulaşmak için feribot iskelesi bulunur. Havalimanı ise adanın eğlence merkezi Chaweng ile Bangrak arasındadır. Adanın en güzel sahilleri de Chaweng ve Lamai Beach kıyılarıdır. Adada organizasyon şirketleri  chaveng lamai de bungolov evler kiralamakta ve gezi turları düzenlemektedir. Koh Samoi Adası’nda musonun etkili yağışlar mart  ayından sonra görülmeye başlar ve ada körfezde olduğu için tsunami tehlikesi vardır. Adada yaşayan müslüman çoktur.  Müslümanların koymuş olduğu bazı gelenekler adada geçerlidir.  Bazı iş yerlerine ayakkabı ile girilmemektedir. Koh Samui Adası tropikal olmasına rağmen çok meyve çeşidine rastlanmaz.  Deniz ürünü boldur ancak pahalıdır.