"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Yeni Zelanda Dil Okulu, Yeni Zelanda Üniversite

Yeni Zelanda Dil Okulu, Yeni Zelanda Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “Yeni Zelanda'da Dil Okulu”)

Yeni Zelanda eşsiz bir ülkedir. Arkadaş canlısı, güçlü ve özgür karakterli insanları ve müthiş tabiatı Yeni Zelanda'yı dünyanın diğer ülkelerinden ayıran önemli özelliklerdir. Bu ülkenin yaşam şekli ve kültüründe inanılmaz güzellikler ve farklılıklar bulabilirsiniz. Yeni Zelanda küçük bir ülke olmasına rağmen sınırları içerisinde inanılmaz yeşillikler içindeki verimli tarım alanlarından verimsiz volkanik çöl arazilerine, altın sarısı sahillerinden görkemli, tepesi karlarla kaplı tertemiz suları olan dağlara kadar birçok doğal alanı bulabilirsiniz.

Yeni Zelanda, güney yarıkürede Avusturalya'nın güneyinde 2 adadan oluşan bir ülkedir. Doğal güzelliklerin çok bol ve çeşitli olduğu bir yerdir. Uçaklar genelde direk Auckland'a inerler. Buzullardan fiyortlara, muhteşem göllere ve kilometrelerce kum plajlara kadar değişik opsiyon vardır ve hepsi de çok güzeldir.

Bir arada oldukça rahat yaşayan iki ayrı kültür vardır: Maoriler ve beyaz ırk. Maoriler adanın ezelden beri yaşayan halkıdır ve Polinesian ırkından oldukları ve adaya 1000 civarı yıllarında geldikleri sanılıyor. Maoriler çok rahat ve eğlenceye düşkün insanlardır.

Beyazlar ise ilk 1650 yıllarında (Abel Tasman) gelmişler ama yerlilere yenildikleri ve fiziki olarak da 'yenildikleri' (ilk başlarda Maoriler yamyammış) için fazla kalmamışlar. Daha sonra James Cook 1700'ün son yıllarında adaya tekrar gelmiş ve Tahitili çevirmeni sayesinde iyi ilişkiler kurmuş, bu adaya İngilizlerin gelmesinin ilk adımı olmuş. 1800'ün sonlarında kendini yöneten bir İngiliz kolonisi oldukları halde tamamen özgür ülke olmaları 1947'yi bulmuş. Bu arada ilk başlardan itibaren Maoriler'in nüfusu çok azalmış, yeni gelenlerin getirdiği hastalıklar ve kendi kabileleri arasında süren amansız savaşlar nedeniyle. Beyazlar bu savaşların bitmesi, Maori halkına da eşit haklar verilmesi için çok uğraşmışlar ve bu eşitlikten çok gurur duyuyorlar.

Her yerde hem İngilizce hem de Maori dilinde tabelalar vardır. Genel olarak da kendilerine 'Kiwi' diyorlar (ülkenin simgesi de bu uçamayan uzun burunlu kuş türü zaten).

Şu anda ülkelerine çok bağlılar ve özellikle çok güzel olan doğalarını sıkı bir şekilde koruyorlar, beyazlar son derece düzenli, dikkatli ve kültürlü. Beyazlar adaların korunması için ülkeye giren herkesi didik didik arayıp, içeri ekolojik dengeyi bozacak hiçbir şeyin alınmamasına özen gösteriyorlar, buna uçakta herkesin üzerine dezenfektan sıkılması da dâhildir.

Yeni Zelanda yüz ölçümü ve coğrafi yapısı açısından uzun ve dar bir ülkedir ve bu yüzden şehirlerin çoğu sahil kenarındadır. Bu, yaz boyunca sahil kenarlarını rahatça ziyaret edebilmek anlamına gelir. Kışın, birkaç saatlik araba yolculuğu genellikle kayak alanlarına varmak için yeterlidir. Sahil eğlenceleri ise bu kayak eğlencelerinin yanında sizlere hoşça vakit geçirmenizi sağlayacak bir diğer etkinliktir.

Yeni Zelanda, rugby, netball, yatçılık, su kayağı ve kano gibi sporlarındaki başarısından ötürü dünya çapında bir üne sahiptir. Bu başarılar, spor etkinliklerinin kolay ulaşılabilir ve düşük ücretli olmasından, zengin doğal çevre imkânından ve sağlık ve sporun desteklenmesinden kaynaklanmaktadır. Yeni Zelanda'da eğitiminiz esnasında bu spor fırsatlarından yararlanabilir ya da jet-boating ve jumping gibi son derece heyecan verici etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz.

» Yeni Zelanda Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 4.422.700

Yüz Ölçümü: 268.680

Başkent: Wellington

Para Birimi: Yeni Zelanda Doları

Telefon: Ülke Kodu: 64, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller:  İngilizce, Maori - Yerli dili ve Yeni Zelanda işaret dilidir.

Din: Anglikan %24, Presbyterian , Roma Katolikleri , Methodist %5, Baptist %2, diğer Protestanlar %3, belirlenemeyen veya dini inancı olmayan %33 (1986)

Yeni Zelanda Zaman Dilimi: Yeni Zelanda’nın zaman dilimi GMT+12 ‘dir

Saat Farkı: Batısı +7 saat, doğusu +10 saat.

Uçuş Süresi: 25 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 111.

Elektrik: 230 Volt, 50 Hz.

» Yeni Zelanda Vizesi

Yeni Zelanda'da 3 ay ve daha kısa süreli eğitim almayı planlayan öğrencilere turist vizesi verilir. Yeni Zelanda'da 9 aya kadar turist vizesiyle kalmak mümkündür. İsterseniz, turist vizesini Yeni Zelanda'da öğrenci vizesine çevirmenize de izin verilmektedir.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi, Yeni Zelanda'da 3 aydan daha uzun süreyle eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir. Yeni Zelanda öğrenci vizesiyle olduğunuz sürece Yeni Zelanda'da kalma hakkınız vardır.

» Çalışma İzni

Öğrenciler, Yeni Zelanda'da haftada 20 saate kadar yarı zamanlı olarak bir işte çalışabilir.

» Yaşam Maliyetleri

Yeni Zelanda’da yaşam maliyetleri; yabancı öğrencilerin geçim (yemek, giyim, ulaşım ve eğlence dâhil) ve barınma ücreti; yıllık 9.000 - 11.000 NZ$ arasında değişir.

» Yeni Zelanda Hava Durumu

Yılın en sıcak ayları Ocak ve Şubat’tır. Kış mevsiminin en soğuk dönemi Haziran, Temmuz ve Ağustos’tur. İklim özellikleri bakımından kış ayları nemli ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Genel olarak Yeni Zelanda’da ılıman ve yumuşak bir iklim hüküm sürmektedir.

» Yeni Zelanda Sağlık Bilgileri

Yeni Zelanda’da sağlık standartları oldukça yüksektir. Öğrenciler kendi sağlık sigortalarını karşılamak zorundadır. Bu yüzden uluslararası öğrencilerin ülkeye gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Vize görüşmesi sırasında 24 aydan uzun süreliğine ülkeye giden öğrencilerden sağlık sigortası da istenmektedir.

» Popüler Kentler

Auckland, Christchurch, Wellington

“Auckland”

Auckland yarımadasının güney bitiminde yer alan Waitemata ve Manukau limanlarıyla sınırları belirlenmiş olan dar berzahta yer almaktadır.

Auckland Yeni Zelanda'nın ana giriş kapısı ve ticaret ve endüstri merkezidir. Burası yaklaşık bir milyon nüfusu ile Yeni Zelanda'nın en büyük kentsel bölgesidir. Auckland size geniş kumsallar, güzel bir liman, inanılmaz alışveriş imkânları, gece eğlenceleri ve metropolit bir şehir kültürü sunar.

Auckland eşiğinin sağında, şehrin kuzey ve güney sahillerinde 250 km'lik geniş bir alan boyunca olağanüstü Hauraki Körfezi uzanır. Yelkenliler şehri olarak bilinen Auckland, yatçılıkta en büyük yarışma ve ödül olan Amerikan Kupasının şimdiki ev sahibidir.

Kır manzaralarının farklılığı, macera tutkunları için çekici bir faaliyet alanı sunar. Az bulunan pahalı ve leziz deniz yemekleri içeren Yeni Zelanda mutfağı dünyanın en iyi ve en taze mutfakları arasındadır.

Ülkenin en büyük ve en hareketli şehridir. Pamell Road ve Queen Street mağaza ve kafe ve barlarla doludurlar. Şehirden balina görmek için turlara katılabilir, müzesi, batıdaki üzüm bağları gezilebilir. Kaitaia, Ninety Mile Beach adında gözünüzün uzanabildiğinin de ötesinde geniş kum sahiline sahiptir.

Çok kültürlü bir şehir olan Auckland, galeriler, müzeler, tiyatro ve konserler gibi büyük şehirlerde bulunan tüm kültürel ve sanatsal etkinliklere sahip kozmopolit bir yerdir. Bunların hepsi, Avrupa ve Polinezya kültürlerinin özel bir karışımı ile meydana gelmiştir.

“Christchurch”

Christchurch, South Island doğu sahilinin ortasında, Banks Yarımadasının hemen kuzeyinde yer almaktadır. 337.000 kişilik nüfusuyla South Island'ın en büyük şehri ve uluslararası kapısı olan Christchurch, festivalleri, tiyatroları, modern sanat galerileri, büyük alış-veriş merkezleri, yarışlarıyla hareketli ve kozmopolit bir yerdir.

Modern bir şehrin bütün imkânlarına sahiptir. Aynı zamanda, hala, verimli kırsal iç bölgelere hizmet veren birçok yöresel merkezi bulunmaktadır. Şehrin restore edilmiş Gotik sitili katedralleri, kül rengi değerli taşlardan yapılmış 19. yy. yapıları, üç yönlü caddeleri, bol ağaçlı parkları; eski zamanların güzelliğini, zarafetini ve çekiciliğini korumaktadır. Christchurch, etraftaki kırsal bölgeyi ve doğal alanları incelemek için oldukça elverişli bir yerdir.

Hareketliliği, havası ve dünya standartlarındaki çekiciliği ile canlı bir şekilde yaşayan Christchurch, kültür mirasına önem veren, yıl boyunca heyecan verici maceralar ve faaliyetlerini sürdüren bir şehirdir. Şehir, neo-gotik Sanat Merkezi, tarihi tramvayı, gondolu ve Uluslararası Antarktik Merkezi ile eşsiz bir yerdir.

Bahçelerinin güzelliği ile uluslararası üne sahip olan Christchurch, kutlamaların ve festivallerin çok sık yapıldığı bir yerdir. Mevsim ne olursa olsun, Festival of Romance, Uluslararası Buskers Festivali, kış karnavalı ve Kasım ayında düzenlenen Showtime Canterbury gibi, sürekli eğlence programları bulabilirsiniz.

Christchurch, Yeni Zelanda'nın çok amaçlı binası olan Convention Center’a sahiptir. Ayrıca, önemli spor ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı çok amaçlı Westpac Trust Centre ve Christchurch Town Hall da burada bulunmaktadır.

“Wellington”

Wellington Bölgesi, Wellington şehri ve Kuzey Adanın güney-batı bölümünü kapsar. Wellington, Yeni Zelanda'nın başkentidir (nüfusu 346.000) ve derin deniz limanlarının kıyısında, ağaçlarla kaplı doğal bir anfi tiyatro ile çevrelenmiş muhteşem bir şehirdir. Burası Yeni Zelanda'nın en çok ziyaret edilen kentidir ve ülkedeki en iyi kafelerin, restoran ve tiyatroların bulunduğu oldukça canlı bir eğlence bölgesidir.

Wellington, mağazaların gayet seçkin ve çeşitli bir teşekkülüne sahiptir. Moda mağazalarından ülkenin ilk mağaza zincirlerine kadar çok geniş alış veriş imkânları sunan oluşumlara ev sahipliği yapmaktadır. Yeni Zelanda'da en iyi alış veriş imkânlarına burada sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yaklaşık 400 kafe ve restoranla Wellington, "Yeni Zelanda'nın kafe başkenti" ünvanını kazanmıştır. Burası Yeni Zelanda'da yeme-içme gibi hususlara yani damak tadına en çok önem verilen ve hizmetlerini bu alanda yoğunlaştıran bir yerdir.

Kent, Yeni Zelanda Kraliyet Balesi ve Yeni Zelanda Senfoni Orkestrasına olduğu kadar ulusal dans, drama, opera ve müzik gruplarına da ev sahipliği yapar. Dört profesyonel tiyatro operası dönüşümlü olarak her gece, canlı gösteriler sunmaktadır. Wellington ayrıca, Te Papa, Yeni Zelanda'nın ulusal ve en önemli müzelerini barındırdığı için Yeni Zelanda'nın miras alanı şeklinde adlandırılır.

Wellington'dan araba ya da demiryolu ile sadece 45 dakikada varılan Kapiti Sahili, kolayca ulaşılabilen kumsalı ve dağları ile aşağı kuzey ada için en önemli eğlence yeridir. Beyaz su raftingi, güvenli yüzme sporları, kayık sporu, av, kırda yapılan uzun yürüyüşler, golf, ata binme ve vahşi doğada gezinti gibi birçok seçenek ve fırsat burada gerçekleştirebileceğiniz etkinliklerden sadece birkaçı.

» Görülecek Yerler

Fiordland National Park, Abel Tasman National Park, Queenstown, Rotorua, Bay of Islands, Mount Cook, Westland National Park, Tongariro National Park, Coromandel, Kaikoura

“Fiordland National Park”

Fiordland Ulusal Parkı, derin buzulların erimesiyle ortaya çıkmış, izleyenleri hayrete düşürecek güzellikte bir yer. Güney Ada’nın güney batısında yer alan fiyortlardan en ünlüsü Milford Sound, ulaşım açısından rahat erişilebilecek bir yerdedir. Milford Sound’a ulaşmak için kullanılan yol olan The Milford Road bile başlı başına görülemeye değer doğal güzelliklere sahiptir.

Fiordland National Park içerisinde yer alan Doubtful ve Dusky Sound fiyortları da izleyenleri kendisine hayran bırakan diğer fiyortlar arasında yer almaktadır. Milford Sound, dünyada görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

“Abel Tasman National Park”

Abel Tasman National Park, Yeni Zelanda’nın en küçük milli parkı olmasına rağmen, Yeni Zelanda’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. 1942 yılında milli park olan ilan edilen yer, altın kumlu plajları, heykelimsi figürler içeren granit kayalıkları ile dünyaca ünlü bir yerdir. Yumuşak bir iklime sahip olan yer, yılın her mevsimi ziyaret edilmeye uygundur. 22,530 hektarlık Abel Tasman Milli Parkı, Yeni Zelanda Güney Ada’nın kuzey doğusunda yer alıyor.

“Queenstown”

Queenstown şehri, Yeni Zelanda’nın en popüler şehirlerinden biri ve Yeni Zelanda’nın macera başkenti olarak kabul ediliyor. Queenstown, bungy jumping, Shotover Jet sürat motorları ile kanyon nehrinde adrenalin dolu bir gezi, skydiving, rafting gibi birçok açık hava aktiviteleri ile maceraya davet etmektedir.

Lake Wakatipu kenarında kurulmuş adrenalinin dünyadaki başkenti olarak adlandırılan Queenstown, Güney Alpleri tarafından çevrili olduğundan ülkenin en popüler kayak pistlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezi 10 dakikada bir uçtan diğer uca yürünecek kadar küçük olmasına rağmen, dört mevsim boyunca sunduğu aktiviteleriyle ülkede de tatilin 1 numaralı gözde merkezi haline gelmiştir.

“Rotorua”

Rotorua, Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler için spritüal merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Volkanik aktiviteler ile oluşmuş bölge, kaplıcaları, çamur havuzları, gayzerleri ile ünlü bir yer. Şehre ilk gelenlerin garipseyeceği, yumurta çürüğü şeklinde kokan havası onun karakteristik özelliğidir. Volkanik aktivitelerle havaya yayılan sülfür bu kokuya yol açmaktadır. Kasabanın hemen yanındaki Lake Rotorua çevresi çok sayıda kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

Maori kültürünü yakından tanımak isteyenler için turlar, dünyanın en iyi dağ bisikleti parkurlarından biri, jeotermal spa, turistik balıkçılık ve orman içerisindeki trekking rotaları Roturua’da yapılacak şeylerin başında gelmektedir. Eğlenmek isteyenler ise Zorbing deneyebilirler.

“Bay of Islands”

The Bay of Islands, ülkenin Kuzey adasında yer alıyor ve mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıradadır. Özellikle Auckland ve çevresinde yaşayanların sık sık hafta sonu kaçamakları yaptığı yerlerin başında gelmektedir. İrili ufaklı 144 adanın bulunduğu körfez, etkileyici plajları ile deniz severlerin tercih ettiği bir yerdir.

Neredeyse 90 yıl önce de dünyanın en popüler yazarlarından biri olan maceraperest Zane Grey, The Bay of Islands’ın muhteşem tropik adalarına yelken açmış ve burayı “dünyanın kenarı” olarak adlandırmıştır. Sub-tropikal iklime sahip yerde tekne ile adaları keşif turları, su sporları, doğa yürüyüşleri Kiwi’lerin en sevdiği aktivitelerdir. Yağışlı mevsimde büyüleyici körfezi çamurlu bir hal alabilmektedir.

“Mount Cook”

Mount Cook, Yeni Zelanda’nın en yüksek dağıdır. Görenleri tek kelimeyle büyüleyecek doğası nedeniyle ülkenin popüler turistik güzergâhları arasında yer almaktadır. Canterbury bölgesine bağlı olan Mt Cook National Park, içerisinde yer alan Mount Cook mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Her yaşa göre düzenlenmiş trekking rotaları ile doğa içerisinde zaman geçirmek, Lake Tekapo’da olağanüstü günbatımı manzarası izlemek ve gece ise gökyüzü yıldızlarını hiç olmadığı kadar yakındaymış gibi görmek başlıca aktiviteler arasında sayılabilir.

“Westland National Park”

Westland National Park, Güney Ada’nın batı kıyısında yer almaktadır. Buzulları ile dikkat çeken Milli Park, bozulmamış doğası ile ünlüdür. Franz Joseph Glacier ile Fox Glacier buzulları ile oldukça çok turist ziyareti almaktadır. Ayakta çivili ayakkabılar ve özel kıyafetlerle buzullar üzerinde yürümenin keyfi çıkarılabilir.

“Tongariro National Park”

The Tongariro National Park, 1887 yılında kurulmuş. Yeni Zelanda’nın ilk, dünyanın ise dördüncü milli parkıdır. Parkında kalbinde yer alan dağlar Maoriler için kültürel ve dini anlamı vardır. 1993 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Aktif ve sönmüş volkanları, çöl benzeri platosu, ekosistemi ile sürprizlerle dolu bir yerdir.

“Coromandel”

The Coromandel, Kiwiler (Yeni Zelandalılar) için bir tatil beldesidir. Doğal güzellikleri ve altın renkli plajlarıyla huzurlu bir tatil geçirmek için ideal yerlerden bir tanesidir. Sakin hali biz Akdenizlilere sıkıcı gelse de doğasının güzelliği, dinginliği için bile birkaç gün geçirmeye değer bir yerdir. Sıcak sulu plajları, Coromandel Forest Park yürüyüşleri, botlarla yapılacak turlar yapılacak aktiviteler arasında yer almaktadır.

“Kaikoura”

Kaikoura, Yeni Zelanda’da görülmesi gereken yerlerden diğer bir tanesidie. Güney Ada’da, geçtiğimiz yıllarda deprem ile oldukça sık gündeme gelen Christchurch şehri ile kuzeydeki Picton arasında doğu kıyısında yer almaktadır. Burada yunuslarla yüzebilir, fok balıkalrıyla ve martılarla vakit geçirebilir, balina görmek için turlara katılabilirsiniz.