"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Kosta Rika Dil Okulu

Kosta Rika Dil Okulu

» Genel Bakış 

Kosta Rika, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Kosta Rika adı İspanyolcada zengin sahil anlamına gelmektedir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Büyük Okyanus'taki toprağı olan Cocos Adası nedeniyle Güney Amerika ülkesi Ekvador ülkesi ile komşudur. Ayrıca Kosta Rika, ordusu bulunmayan az sayıdaki ülkelerden biridir.

16. yüzyılda İspanyol kolonisi olmadan önce bu topraklarda oldukça seyrek bir yerli nüfus bulunuyordu. 19. yüzyılda İspanyadan bağımsızlığını kazandığında dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke olan Kosta Rika, aradan geçen yıllarda Latin Amerika'nın en istikrarlı ve gelişmiş ülkelerinden biri haline geldi. 1949 yılında kabul edilen bir yasa ile ülkede ordu tamamen kaldırılmıştır. Egemen devletler arasında bunu gerçekleştiren pek az devlet vardır. Kendisiyle aynı gelir seviyesindeki ülkelere göre çok daha fazla insani kalkınma gerçekleştirdiği için 2010 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından örnek ülke seçilmiştir. 2011 yılında ise yine aynı kuruluş tarafından insani kalkınma ve eşitsizlikle mücadele yanı sıra, sürdürülebilir cevre politikaları konularında UNDP'nin örnek gösterdiği bir ülke olmuştur.

Kosta Rika mutfağı yağ ve baharat bakımından zengindir. Birçok yemek pilav ve siyah fasulye ile birlikte servis edilmektedir. Ülkenin ulusal yemeği sayılan 'gallo pinto', pilav, siyah fasulye ve yağda kızarmış yumurtadan oluşan ve sabah kahvaltısında yenilen bir yemektir. Öğle yemeğinde aynı menü et ve salata ile yenmektedir. Kosta Rika'nın en ünlü içeceği kahvedir. Yerel halk kahveyi oldukça sert içmektedir. Yumuşatmak için süt karıştırarak içmek de mümkündür.

» Kosta Rika Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 4.872.000

Yüz Ölçümü: 51.100 km2

Başkent: San Jose

Para Birimi: Colon (CRK)

Telefon: Ülke telefon kodu 506, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır

Konuşulan Diller:  İspanyolca, İngilizce

Din: Hristiyanlık

Kosta Rika Zaman Dilimi: Kosta Rika’nın zaman dilimi GMT-6‘ dır.

Saat Farkı: 8 saat

Uçuş Süresi: İstanbul – San Jose arası yaklaşık 18 saat

Acil Telefonlar Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 911 numaralardan ulaşabilirsiniz.

Elektrik: 120 Volt ve 60 Hz'dir.

» Kosta Rika Vizesi

Kosta Rika’da eğitim almak istiyorsanız geçici ikamet almalısınız. Geçici ikamet, öğrenciler için devlet tarafından tanınan özel veya devlet okullarına kayıtlı yabancı öğrencilere de belirli akademik süreler için verilen bir vizedir. Bu geçici ikamet öğrencilere çalışma izni vermez. Başvuru doğrudan Kosta Rika Göçmen Ofisine gönderilmelidir. 

» Çalışma İzni

Kosta Rika’da yabancı öğrencilere çalışma izni yoktur.

» Yaşam Maliyetleri

Kosta Rika’da yaşam masrafları diğer ülkelere göre düşük seviyededir. Öğrenci otelleri aylık 500-750€ arasında değişmektedir. Kiralık daireler ise aylık 250-450€ arasında değişir. Konaklama hariç aylık olarak yaşam masrafları ise 300-500€ arasındadır. Seçeneklere göre daha üst ve daha alt maliyetlere de bulmak mümkündür.

» Kosta Rika Hava Durumu

Kosta Rika’da yağışlı, tropikal bir iklime sahiptir. Bu özellikler daha çok güneybatı ve kuzeydoğuda belirgindir.(yıllık ortalama yağış 4.500-6.000 mm). Yılda 2.000 mm’den az yağış alan Tempisque Vadisi ile Orta Meseta daha kurak bölgelerdir. Orta Meseta serin bir alandır. San Jose’de ocak (en soğuk ay) ortalaması 19°C, mayıs (en sıcak ay) ortalaması 21.4°C’ dir. Güneybatıda aralık ve nisan ayları arasında kurak bir iklim görülmesine karşın, ülkenin öteki bölümleri yıl boyunca yağış alır.

» Kosta Rika Sağlık Bilgileri

Kosta Rika, ziyaretçilerinden seyahat sağlık sigortası talep etmese de, sağlığınızla ilgili karşılaşacağınız tüm konularda sizin için faydalı olacağından yaptırılması tavsiye edilmektedir. Kosta Rika ve vatandaşlarının insani gelişimi için verdiği tarihi söz, Kosta Rika Sosyal Sigorta Kurumu (CCSS) yönetimi altında, yeni ve modern bir sağlık sistemi kurulmasını sağlamıştır.
Kosta Rikalılar dünyadaki en iyi sağlık seviyelerinden birine sahiptirler. Ülke olarak dünyadaki en yüksek ortalama ömür ve Latin Amerika da ki en düşük çocuk ölümleri oranına sahiptir. Korsa Rika’da bulunulduğunda ciddi bir hastalığa yakalanma ihtimali çok azdır. Sağlık standartları çok yüksektir ve sağlık sistemi mükemmeldir. Devlet hastanelerine ve özel hastanelere ülkenin her tarafında rastlanılabilir.

» Popüler Kent ve Merkezler

San Jose, Kosta Rika’nın başlıca şehirlerindendir.

 “San Jose”

Sn Jose, Kosta Rika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Bir vadi üzerine kurulmuştur. Kosta Rika’nın başlıca gelir kaynağı kahve olarak bilinmektedir. Bu yüzden kahve üretiminin merkezi olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda 1884 yılında elektrik enerjisiyle aydınlanan ilk Latin Amerika şehridir.

Kosta Rika için bir ulaşım merkezi olan San Jose, Limon’dan gelen Kuzey demiryolunun kesiştiği noktada yer almaktadır. Juan  Santamaria Uluslar arası Havaalanı şehrin 23 km dışında yer almaktadır.

1843 kurulan Kosta Rika Üniversitesi ve Ulusal Üniversite en önemli üniversitelerindendir. Şehirdeki önemli mimari yapılardan olan Melico Salazar Tiyatro Binası ve 19. Yüzyıl Katedrali, Paris Operası örnek alınarak yapılmıştır.

» Görülecek Yerler

“La Fortuna Şelalesi”

Kosta Rika’nın La Fortuna bölgesinde yer almaktadır. Şelaleye giden yol üzerinde organizasyon şirketlerine rastlayabilirsiniz. Çevreyi yürüyerek ve ya atla gezebilirsiniz. Şelale büyüleyici güellikte bir ormanın içinde yer almaktadır. Aynı zamanda şelale turundan sonra, çevrede yer alan kaplıcalarda yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

“Manual Antonio Ulusal Parkı”

Turistler arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan bu parkta renkli papağanlardan rakunlara, maymunlardan üçayaklı miskinlere kadar birçok hayvan ve bitkiye rastlayabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş, rafting, kuş gözlemciliği de yapabilir, bu doğal mekanda dolaşırken büyüleyici bir yaşama tanıklık edebilirsiniz.

“Monteverde Bulut Ormanı”

Kosta Rika’nın simgesi haline gelen bu orman diğer doğal parkların yanında en çok dikkat çekeni olmaktadır. Orman her yıl ziyarete gelen milyonlarca turist dışında, bilim insanlarının da ilgisini çekmektedir. Çünkü Monteverde Bulut Ormanı dünyanın eşsiz güzelliklerinden biri olmasının yanı sıra, bölgedeki yağış miktarı, sisler ve dağların eğimi gibi coğrafi açıdan değerli doğa harikalarını da barındırmaktadır. Bulut ormanlarının içinde yer alan asma köprüden geçme deneyimini yaşamak, Kosta Rika gezisinde yapılacaklar listesinin başında gelmektedir.

“Ulusal Tiyatro”

Ülkenin en tarihi binalarından biri olan bu tiyatro 1891 yılında yapılmıştır. Mimarisi neoklasik tarzdadır ve altın plaka tavan, duvar süslemeleriyle görenlere mücevheri anımsatır. 19. Yüzyılda pek çok ünlü gösteriye tanıklık etmiş olan bu yapı, kahve ihracatından kazanılan vergilerle yapılmıştır. Hala ülkenin en gözde sanat merkezi sayılan Ulusal Tiyatroda, Ludwig Van Beethoven, Frederic Chopin, Calderon De La Barca gibi ünlü sanatçıların heykellerine rastlayabilirsiniz.