"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Work and Travel Amerika "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampyanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

YURTDIŞI DİL OKULU ARAMA MOTORU

ÜLKE
ŞEHİR
DİL OKULU
PROGRAM

Rusya Dil Okulu, Rusya Üniversite

Rusya Dil Okulu, Rusya Üniversite

 

» Genel Bakış   (Detaylı bilgi için tıklayınız “Rusya'da Dil Okulu”)

Rusya Federasyonu dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi; doğusunda Pasifik Okyanus; batısında Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldavya, Baltık Denizi; güneyinde Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi, Kuzey Kore, Karadeniz yer alır.

Rusya Federasyonu, toprak bakımından dünyanın en büyük ülkesidir. Yaklaşık 17.075.000 km2lik bir yüzölçümüne sahiptir. Bu kadar geniş olan ülke Asya kıtasının büyük bir bölümüyle, Doğu Avrupa topraklarının bir kısmını ihtiva etmektedir. Ülkenin 30° batı boylamı ve 170° doğu boylamları arasında 14 boylam dilimi ve 0° kuzey ve 45° kuzey enlemleri arasında 4 enlem dairesi üzerinden geçer. Avrupa topraklarında saat yirmi dörtken Bering Boğazında saat öğleden önce on birdir.

Rusya Federasyonunun tabiî özelliği incelendiğinde üç önemli hakikat göze çarpar; birincisi, dünyanın en geniş ülkesi olmasına rağmen topraklarının % 70’i boştur. İkincisi topraklarıyla denizleri kuşatan en geniş bir “kıta ülkesi” olduğudur. Sonuncusu ise, diğer ülkelerdeki gibi dağlık ve tepelik olmaktan ziyade, daha çok ormanlık ve yeşil ovalık bir ükedir.

Rusya Federasyonundaki nehirlerin kaynaklarının ve yayılma alanlarının ülke sınırları içerisinde olması oldukça önemli bir husustur. Avrupa topraklarında bulunan nehirler Volga, Don, Dinyeper, Kuzey Dvino’dur. Bu nehirler Moskova civarından doğar ve dört ayrı denize dökülürler. Bu denizler Baltık, Karadeniz, Beyaz Deniz ve Hazar Denizidir. Sibriya bölgesindeki nehirler Obi, Yenisey ve Lena’dır. Bu üç nehrin her biri yaklaşık olarak 3000 km uzunluğa sahiptir. Güneyde yeralan Volga, Hazar Denizine dökülür. Lena, Yenisey, Obi ve Volga nehirleri, ülkeyi kuzeyden güneye kesen, su kapasiteleri en fazla olan dört büyük nehirdir. Diğer nehirler şunlardır: Neman, Donets, Ninyester, Pechora, Ussuri, Amur ve Angara. Amur Nehri, Kabarovsk bölgesinde Ussuri ile birleşir. Angara ise, Yenisey Irmağını meydana getiren iki koldan biridir.

» Rusya Hakkında Genel Bilgiler

Nüfus: 143.000.000

Yüz Ölçümü: 17.098.246

Başkent: Moskova

Para Birimi: Rus Rublesi

Telefon: Ülke kodu: 7, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller: Rusça, diğer

Din: Rus Ortodoksları, Müslümanlar, diğer

Rusya Zaman Dilimi: Rusya’nın zaman dilimi UTC/GMT +4 saat.

Saat Farkı: 1 saat ileri

Uçuş Süresi: 3 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 112

Elektrik: 220V, 60 Hz.

» Rusya Vizesi

Rusya için öğrenci vizesi almak diğer ülkelere nispeten kolaydır, özellikle de üniversite kabulü olan öğrenciler 1 günde vizelerini alabilmektedirler. Öğrenciler vize başvurularında sağlık sigortası ve öğrenci olarak kabul eden üniversitenin davet mektubunu sunmak zorundadırlar. 60 güne kadar kalışlarda vizesiz seyahat etmek mümkündür.

» Çalışma İzni

Uluslararası öğrenciler, tatil döneminde yarı-zamanlı olarak çalışma iznine sahiptir. Ayrıca boş zamanlarında eğitim aldıkları üniversitede öğretim veya destek personeli olarak çalışabilir.

» Yaşam Maliyetleri

Rusya’da aylık yemek gideri ortalama 150-250 $’dır. Üniversitelerin yemekhanelerinde veya kafelerindeki bir öğün yemek yaklaşık 75 - 125 Ruble (3,5 - 5 TL) arasında değişmektedir.

Devlet Üniversitelerine bağlı bütün fakültelere ulaşım oldukça basittir. Rusya’da her kamusal hizmet gibi toplu ulaşım da çok ucuzdur. Tek bilet ücreti 0,60 Kuruş’tur.

Rusya'da yurtta kalmayı tercih etmeyen öğrenciler kiralık evde konaklayabilirler. Rusya’da ev kiralamanın maliyeti, evlerin şehrin merkezine yakınlığına, büyüklüğüne ve konforuna göre değişmek üzere aylık kira bedeli 350-650 USD arasında değişmektedir.

» Rusya Hava Durumu

Rusya dünyanın en soğuk ülkelerinden biridir. Diğer iklimlere göre kış aylarında 3 kat fazla soğuk hissedilir. Ortalama yıllık sıcaklık −5,5°C (22 °F)’tir. Karşılaştırma için İzlanda'nın ortalama yıllık sıcaklığı 1,2°C (34 °F) ve İsveç'in ortalama yıllık sıcaklığı 4 °C (39 °F)'dir. Lakin bu karşılaştırma, ülke genelini gösterdiğinden geniş yüz ölçümde değişken ve ılıman iklim çeşitliliğine sahip Rusya için yanıltıcıdır.

» Rusya Sağlık Bilgileri

Rusya’da üniversite eğitimi almak isteyen her öğrenci sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Öğrenciler bu sayede bir yıl boyunca ilaç, muayene ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanırlar. Aylık ortalama 10$’a ulusal sağlık sigortasından yararlanılmaktadır.

» Popüler Kentler

Moskova, Sankt Peterburg,  Novosibirsk, Nijniy Novgorod,

“Moskova”

Moskova, Rusya Federasyonu'nun başkentidir. Şehir merkezinde 10.406.578'lik nüfusa sahiptir. 1081 km² Rusya'nın iki federe şehrinden biridir. Moskova nehrinin içinden geçtiği bu şehir Dünya'nın en yoğun işleyen (mimarisi ile ünlü) metro sistemine sahiptir. 1980 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Moskova’da yaşayan milyarder sayısı diğer dünya şehirlerden fazladır, bu da en çok milyarderin yaşadığı şehir ünvanını getirmiştir. 2007 ylı istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehirleri listesinde 1. sıraya yerleşmiştir. Eğitim, bilim alanında birçok kuruma sahip çıkar. Ayrıca Eurovision 2009'a ev sahipliği yapmıştır.             

“St Petersburg”

St. Petersburg, Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2., Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. Çar I. Petro tarafından 16 Mayıs 1703'te Rus Çarlığı'nın Avrupa'ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan şehir, 200 yıl Rus Çarlığı'nın başkentliğini yapmış ve (1914–1924) yılları arasında yani Rus İç Savaşı sırasında Petrograd, (1924–1991) yılları arasında yani Sovyetler Birliği döneminde Leningrad olarak anılmıştır. 1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından başa gelen yeni yönetim şehrin ismini yeniden Sankt-Peterburg olarak değiştirmiştir. Şehir, Almanlar tarafından 30 Ağustos 1941 tarihinde kuşatılmış ve 900 gün kuşatma altında kalmıştır.

Bir Doğu şehri sayılan Moskova'nın aksine Sankt-Peterburg, 5 milyonluk nüfusuyla daha Avrupai'dir ve kuruluş amacı olan "Avrupa'ya açılan kapı" olma amacını gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir rivayete göre kurulduğu zaman Venedik ve Roma'nın bir sentezi olarak düşünülmüştür.[kaynak belirtilmeli] Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzey'in Venedik'i olarak anılmasına sebep olmuştur. Şehirdeki ünlü Hermitage Müzesi çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Ayrıca Dostoyevski, Puşkin, Anna Akhmatova ve Rimsky-Korsakov'un evleri de müze olarak kullanılmaktadır.

“Novosibirsk”

Novosibirsk Novosibirsk Oblastı ve Sibirya Federal Bölgesi'nin başkenti ve Rusya'nın Moskova ve Saint Petersburg'dan sonra 1.425.600 kişilik nüfusuyla en büyük üçüncü kentidir. Sibirya'da bulunan en geniş kenttir.

Novosibirsk 1893'te Ob nehri civarlarında yapılmakta olan bir demiryolu köprüsü mevkiinde kurulmuştur. Başlangıçta şehrin adı Çar III. Aleksander onuruna Aleksandrovskiy olmuştur. 1895'ten sonra şehrin adı yeni çar olan Çar II. Nikolay onuruna Novonikolaevskiy'e çevrilmiştir. 1903'te şehrin yeni konumu belirlenmiş ve 1925'te ismi Novonikolaevsk Novosibirsk olarak tekrar değiştirilmiştir. Novosibirsk, Rusya'nın 4. Sibirya'nın ilk kurulan şehridir.

“Nijniy Novgorod”

Nijniy Novgorod, Rusya’nın dördüncü büyük şehridir (Moskova, Saint Petersburg ve Novosibirsk’den sonra en yüksek). 2002 Rusya nüfus sayımına göre 1.311.252 nüfusa sahiptir. Ayrica Nijni Novgorod Oblastı ve Volga Federal Bölgesi'nin başkentidir.

1932-1990 yılları arasında, buraya doğmuş en ünlü Rus yazarlarından biri olan Maksim Gorki'nin adıyla Gorky olarakta bilinmektedir.

» Görülecek Yerler

Ermitaj Müzesi, Kızıl Meydan, Tretyakov Devlet Galerisi, Aziz Vasil Katedrali, Lenin'in Mozolesi, Ostankino Kulesi, Rusya Devlet Kütüphanesi

“Ermitaj Müzesi”

Ermitaj Müzesi, Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir. Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir.

“Kızıl Meydan”

Kızıl Meydan, Moskova'da dünyaca ünlü meydanıdır. Hem Rusya, hem de eski SSCB'nin toplumsal ve siyasi tarihinde önemli bir yeri vardır.

“Tretyakov Devlet Galerisi”

Tretyakov Devlet Galerisi - 1856 yılında Moskova'da tüccar Pavel Tretyakov tarafından kurulan sanat müzesi. Dünyanın en önemli güzel sanatlar koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

“Aziz Vasil Katedrali”

Aziz Vasil Katedrali Moskova, Kızıl Meydan'da soğana benzeyen, rengârenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir. Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı ile karıştırılır.

“Lenin'in Mozolesi”

Lenin Mozolesi, Moskova Kızıl Meydan'da bulunan Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin'in mumyasının bulunduğu ve halka ziyarete açık olan yerdir.

“Ostankino Kulesi”

Ostankino Kulesi, Nikolai Nikitin adlı bir mimarın tarafından tasarlanan Moskova'da bir Radyo- Televizyon kulesidir. Kule şimdi Avrupa'nın en yüksek, dünyanın en yüksek dördüncü binasıdır. Ostankino Kulesi Ekim Devrimi'nin 15. yıl dönemi için yapılmıştır.

“Rusya Devlet Kütüphanesi”

Rusya Devlet Kütüphanesi, Moskova'da bulunan bir ulusal kütüphanedir. 17,5 milyonu aşkın kitaba sahip olan yapı dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesidir. Kütüphanede 43 milyonun üzerinde kayıt bulunmaktadır. Bunların 13 milyonu dergi, 350.000'i ses kaydı, 150.000'i ise eşlemdir. 247 farklı dilden oluşan yabancı seçki ise tüm kütüphanenin %29'luk bölümünü oluşturmaktadır. Kütüphane 1922-1991 yılları arasında SSCB'de basılmış tüm yapıtların birer kopyasını barındırmaktadır.