"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

Askerlik Tecil İşlemleri

» Yurtdışında eğitim olanaklarından yararlanmak isteyen fakat askerlik görevini yerine getirmemiş kimseler alacakları eğitimin türüne göre askerlik görevlerini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Tecil süreleri alınacak olan eğitimin türüne göre değişmektedir.

Askerlik Görevi Tecil, Koşul ve Süreleri;

Dil Kursları: Yurtdışında Lisans, Yurtdışında Yüksek Lisans veya Yurtdışında Doktora gibi akademik amaçlı eğitim almak isteyen fakat eğitim alınacak olan program için yabancı dil yeterliliği olmayan adaylar bu programlara yeterlilik sağlayabilmek amacıyla dil okulu 'na kayıt yaptırmaları halinde kayıt yaptıracakları dil okullarından alacakları belge ile birlikte başvurdukları takdirde maksimum 1.5 yıla kadar askerlik görevlerini tecil ettirebilirler. Dikkat edilmesi gereken husus 1.5 yıl süresi içerisinde talep edilmiş olan akademik amaçlı programa kayıt işleminin gerçekleştirilmiş olmasıdır.

Kolej veya benzeri eğitim veren 2 yıllık eğitim kurumları: Akademik eğitim veren 2 yıllık okullarda eğitim almak isteyen adaylar, maksimum 3.5 yıla kadar, kayıt yaptıracakları kurumlardan alacakları belge ile askerlik görevlerini tecil ettirebilirler.

Lisans Eğitimi (Üniversite): Yurtdışında 4 yıllık eğitim veren Üniversitelerde lisans eğitim almayı planlayan öğrenciler, kayıt yaptıracakları Üniversitelerden alacakları öğrenim belgesi ile askerlik görevlerini maksimum 7 yıla kadar tecil ettirebilirler. Lisans Programına katılacak olan adayların askerlik tecil ettirme hakkından faydalanabilmeleri için 29 yaşını tamamlamamış olmaları gerekmektedir.

Yüksek Lisans veya Doktora: Yurtdışında eğitim veren Üniversitelerin belirtilen akademik programlarına kayıt yaptıracak olan adaylar, kayıt yaptıracakları Üniversitelerden alacaklari öğrenim belgesi ile maksimum 6 seneye kadar askerlik görevlerini tecil ettirebilirler. Doktora programına katılacak olan adayların askerlik görevlerini tecil ettirme hakkından faydalanabilmeleri için 33 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.

Askerlik Görevi Tecil, Gerekli Belgeler;

  • 6 adet vesikalık fotoğraf
  • 2 adet noter tasdikli nüfus cüzdanı örneği
  • Askerlik statünüzü gösteren belge
  • Yurtdışında eğitim alacagınız kurumdan gönderilecek olan kayıt belgesi ve noter tasdikli Türkçe çevirisi
  • Mezun olduğunuz okula ait diplomanın noter tasdikli örneği
  • Lisans eğitimi yapacak öğrenciler için ÖSYM tarafından verilen ÖSS sonuç belgesi

Askerlik Görevi Tecil, Başvurulacak Makamlar;

» Askerlik tecil işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tecil belgeleri ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Yurtdışı Eğitim Birimi'ne şahsen başvuruda bulunulmaktadır. Birime yapılan eksiksiz başvurular ortalama 1 hafta süren değerlendirme ve inceleme aşamasından sonra onaylanarak; başvuru sahipleri adına açılacak olan ilgili dosyalar ile birlikte, birim tarafından Milli Savunma Bakanlığı'na bildirimde bulunulur. Bildirim ile adayların öğrenci statüsüne geçmelerinden dolayı, askerlik görevlerinin tecil işleminin gerçekleştirilmesi talep edilir.

Milli Eğitim Bakanlığı 
Yükseköğretim Genel Müdürlüğü
06648 Bakanlıklar, Ankara
Tel : 0312-413 16 32
Faks : 0312-418 45 53

» Konu hakkında daha detaylı bilgi ve sorularınız için EğitimNoktası yurtdışı eğitim danışmanlığı'nı arayınız. Bu konuda danışmanlık hizmetlerimiz ÜCRETSİZ olarak verilmektedir