"İstanbul ve Eskişehir"

" Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı "

" 2004'ten bu yana güvenle "

" Şu anda en güvenilir noktadasınız "

" ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı "

" Vize Başvuru Merkezi "

" Dil Okulu, Üniversite, Yaz Okulu "

" Avrupada Üniversite "

" Work and Study Kanada "

" Work and Study Irlanda "

" Work and Holiday Avustralya "

" Work and Study Dubai "

" Vizesi Evrakları "

" Üniversite Rehberi "

" Yurtdışı Dil Eğitimi "

" İngilizce Dil Eğitimi "

" Yurtdışı Dil Okulu "

" Dil Okulu Çalışma İzni "

" Dil Okulu ve Çalışma "

" Dil Okulu Fiyatları "

" Dil Okulu Kampanyaları "

" Dil Okulu Ücretleri "

" Dil Okulu ve Öğrenci Vizesi "

Şifremi Unuttum

Fırsatlar !
ok ok

Polonya Rehberi (Polonya Üniversite)

Polonya Rehberi (Polonya Üniversite)


 

» Polonya - Genel Bilgi

Polonya, Orta Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Komşuları, Batıda Almanya, Güneybatıda Çek Cumhuriyeti, Güneyde Slovakya, Kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Beyaz Rusya, Güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Polonya’da ülkenin Doğusunda bulunan şehirler, Batısında bulunan şehirlerden, Kuzeyinde bulunan şehirler, Güneyinde bulunan şehirlerden atmosfer, mimari ve şehircilik bakımından farklıdır. Bu farklılıkların nedeni ülkenin karışık geçmişi ve Doğu Batı kültürlerinin ikisinden de etkilenmesinden kaynaklanmaktadır. Polonyalılar eğitime son derece önem verirler. Nüfusun %90 iki dil bilmektedir. Köklü bir eğitim sistemine sahip olan Polonya’ya özellikle üniversite eğitimi için farklı ülkelerden öğrenciler gelmektedir.  Polonya Avrupa’nın en dindar ülkesi olarak tanınmaktadır. Yerel nüfus Katolikliğe bağlıdır ve kiliselerde düzenli olarak hizmetlere katılır. Dindarlık, Polonya halkını karakterize eden en önemli özelliklerden biridir. 

 

» Polonya - Faydalı Bilgiler

Başkent

Varşova

Para Birimi

Złoty

Ülke Kodu

+48

Resmi Dil

Lehçe

Din

%90 Katolik, %10 Diğer Hıristiyan Mezhepleri

Zaman Dilimi

UTC/GMT

Saat Farkı

-1 saat

Uçuş Süresi

İstanbul – Varşova arası 3 saat

Acil Telefonlar

Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 999

Elektrik

220 V, 60 Hz

Hava Durumu

Polonya’da yaz ayları sıcak, kış ayları soğuk ve uzun sürer.

Popüler Şehirler

Varşova, Krakow, Poznan

 

» Polonya - Vize Başvuru

Ayrıntılı bilgi için lütfen Polonya Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

 

» Polonya - Çalışma İzni

Polonya’ya ‘D-Kalış Vizesi’ ile gelen öğrencilerin, hemen çalışmaya başlaması ‘yasal olarak’ mümkün değildir. Çünkü sadece öğrenci belgeniz ile gelmiş bulunmaktasınız. Çalışmak için ise; oturum Kartı almanız gerekiyor. Oturum Kartına sahip bir yabancı, kart süresi boyunca Polonya sınırları içerisinde kalabilir, okuyabilir, çalışabilir, Avrupa sınırları içerisinde sorunsuzca geçişler yapabilir, herhangi bir problem durumunda orada oturumunuz olduğu için sorunsuzca probleminizi çözebilirsiniz.

 

» Polonya - Yaşam Maliyetleri

Polonya Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen yaşam masrafları oldukça düşüktür. Polonya’nın para birimi Zloty’dir. 1 Türk Lirası, 1,75 Zloty’e karşılık gelmektedir. Barınma, gıda, ulaşım, kırtasiye vb. masraflar ortalama 800TL-1200TL arasında değişmektedir. Ayrıca yurt masrafları standartlarına göre değişiklik göstermekte ve 180TL-380TL arasında değişmektedir

 

» Polonya - Sağlık Sistemi

Polonya’da devlet üniversitelerinde yâda devlet tarafından tanınan üniversite / yüksekokullarda okuyan öğrenciler sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Sağlık sigortası hastane ve doktor masraflarının tamamını kapsar. Polonya’da eğitim türü ne olursa olsun öğrenci olarak gelen herkes bulunduğu eyaletin sigorta kurumuna kendisini kaydettirmesi gerekir. Üniversitenin hazırlık dil kursuna katılan öğrenci, kurs kaydını yaptırdıktan sonra öğrenci belgesi ve kurs kayıt belgesiyle birlikte sosyal sigortalar kurumuna öğrenci sigortası için başvuruda bulunur.